+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

LunaDAC-1

Dwukanałowy interfejs ultradźwiękowy USB-DAC  (SKU#403)

Dwukanałowy interfejs ultradźwiękowy LunaDAC-1 jest przeznaczony do reprodukcji bardzo szerokiego spektrum sygnałów o częstotliwościach od bardzo niskich dźwięków lub nawet infradźwięków (w specjalnym wykonaniu możliwa jest praca nawet od 0 Hz) aż do ok. 190kHz. Został stworzony głównie do reprodukcji echolokacji nietoperzy lub innych ultradźwięków (a także dźwięków słyszalnych, czy infradźwięków) z komputera i stanowi ogniwo łączące komputer z naszymi aktywnymi głośnikami ultradźwiękowymi LunaSpeaker UMS-1 lub wabikami LunaLure UMP-1, czy też najnowszym LunaLure UMP-2.

Dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości przetworników analogowo-cyfrowych (DAC) typu Delta-Sigma o rozdzielczości bitowej aż 32 bitów oraz wyjściowych filtrów antyaliasingowych zoptymalizowanych do reprodukcji ultradźwięków możliwy jest dwukanałowy transfer cyfrowych nagrań do postaci analogowych sygnałów dostępnych na dwóch złączach wyjściowych urządzenia, do których można podłączyć jeden lub dwa zewnętrzne ultradźwiękowe wzmacniacze lub aktywne głośniki (np. LunaSpeaker UMS-1 lub wabiki LunaLure UMP-1 czy LunaLure UMP-2). Podłączenie sygnałów analogowych dokonywane jest za pomocą odpowiednich kabli sygnałowych (opcjonalne akcesoria lub standardowe kable dostępne z ww. urządzeniami) zaopatrzonych w skręcane szczelne złącza przemysłowe o pozłacanych stykach, zapewniające pewne połączenie w każdych warunkach.

Połączenie z komputerem przez klasyczny kabel USB („drukarkowy”, w zestawie z interfejsem) wykorzystuje najnowszy standard USB Audio Class 2.0, którego specyfikacja pozwala na zwiększenie maksymalnej częstotliwości próbkowania reprodukowanych nagrań do 384 kHz (a nie jak dotąd w urządzeniach audio do 192 kHz) i wykorzystywanie przy takiej rozdzielczości sterowników ASIO, które zapewniają bezstratny transfer pełnego pasma do ok. 190 kHz do przetworników analogowo-cyfrowych. Dzięki temu mamy możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad odtwarzanymi sygnałami zarówno z poziomu kompatybilnych edytorów audio, czy innych programów obsługujących tak wysokie próbkowanie jak też z playlist odtwarzaczy multimedialnych np. popularnego i darmowego odtwarzacza Foobar (wyposażonego w plugin ASIO-out). Przydatne jest to w sytuacjach, gdzie niezbędna jest manualna, interaktywna selekcja sygnałów do reprodukcji lub wizualna kontrola reprodukowanych nagrań (np. podczas badań naukowych, szkoleń detektorowych itp.).

Urządzenie zasilane jest z portu USB komputera poprzez ten sam kabel połączeniowy, przez który jest przesyłany sygnał cyfrowy  i zostało także zoptymalizowane pod względem poboru prądu. Możliwa jest więc wielogodzinna praca z laptopem lub nawet tabletem w warunkach terenowych, bez dostępu do zasilania z sieci energetycznej. Zastosowanie wysokiej jakości nowoczesnych podzespołów w montażu powierzchniowym (z wyjątkiem złącz) zapewnia wiele lat bezawaryjnej pracy i długotrwałą zgodność z najnowszymi systemami operacyjnymi, a miniaturyzacja i optymalizacja mozaiki ścieżek połączeniowych na płytkach części cyfrowej i analogowej pozwoliła uzyskać bardzo niewielkie wymiary zewnętrzne, co w połączeniu z prostotą obsługi stanowi przełom zarówno cenowy, jak i w komforcie użytkowania, zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi urządzeniami DAQ (specjalizowane karty akwizycji danych z wbudowanymi dodatkowo przetwornikami DAC). Zastosowanie w naszym urządzeniu wysokiej rozdzielczości przetworników DAC typu Delta-Sigma firmy Texas Instruments z 8-krotnym oversamplingiem i dynamiką ponad 110dB stosowanych dotąd tylko w urządzeniach audio bardzo wysokiej klasy, z nieco innymi ustawieniami układu odpowiedzialnego za szybkość odpowiedzi impulsowej, co w przypadku np. echolokacji nietoperzy ma duże znaczenie – to wszystko uwalnia sygnał od typowych zniekształceń (szumy, aliasing i intermodulacje) powstających w klasycznych przetwornikach stosowanych w kartach DAQ (np. urządzenia firm Data Translation, National Instruments itp) lub w innych urządzeniach do reprodukcji ultradźwięków (np. Apodemus BatLure). Dzięki temu reprodukowany analogowy sygnał jest praktycznie nie do odróżnienia od oryginalnego zapisanego sygnału, szczególnie w przypadku nagrań zawierających sygnały leżące pomiędzy 1/4 a połową częstotliwości próbkowania, gdzie aliasing powstający w przetwornikach klasycznych jest znaczny i wprowadza bardzo silne zniekształcenia (np. echolokacje podkowca małego przy próbkowaniu 250-256kHz lub innych nietoperzy przy próbkowaniu 192 kHz).

Lista programów przetestowanych z interfejsem:

  • Foobar player 1.3.8 (z pluginem ASIO-out) – odtwarzanie plików z próbkowaniem do 384 kHz
  • WaveLab LE7  – edytowanie i odtwarzanie plików z próbkowaniem do 384 kHz
  • GoldWave v6.31 – edytowanie i odtwarzanie plików z próbkowaniem do 384 kHz
  • Acoustica v7 – edytowanie i odtwarzanie plików z próbkowaniem do 384 kHz
  • Adobe Audition v.10 – odtwarzanie plików z próbkowaniem do 192 kHz, edytowanie do 384kHz
  • OcenAudio v3.3.10 – edytowanie i odtwarzanie plików z próbkowaniem do 192 kHz
  • Audacity – jako program typu open-source nie ma licencji na używanie sterowników ASIO bezpośrednio (przynajmniej w aktualnej wersji 2.2.2), lecz po rekompilacji (LINK) jest to najprawdopodobniej możliwe – taka możliwość nie została jednak przez nas przetestowana, jednak edytowanie plików o próbkowaniu 384 kHz jest możliwe w standardowej wersji edytora).

Nowsze wersje ww. programów najprawdopodobniej także będą obsługiwać najwyższe próbkowanie, choć zdarzyło się już tak, że starsza wersja obsługiwała więcej niż wersje nowsze, np. Adobe Audition v.2 i v.3 potrawiły odtwarzać pliki z próbkowaniem 384kHz lecz poźniejsze już tylko do 192kHz.

Inne programy zostaną przetestowane wkrótce.

 

LUNA DAC-1 (SKU#403)
799 zł
(w tym 23% VAT, netto=649,59 zł)