+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

Luna Speaker UMS-1


Mobilny zintegrowany głośnik ultradźwiękowy (SKU#363)Luna Speaker UMS-1

Luna Speaker UMS-1 to zintegrowany mobilny aktywny głośnik szerokopasmowy z własnym niezależnym zasilaniem i wbudowanym wzmacniaczem ultradźwiękowym o wysokiej sprawności. Może być podłączony do wabików Luna Lure UMP-1 lub Luna Lure UMP-2 kablem sygnałowym do wejścia LINE-IN np. dla rozszerzenia szerokości wiązki (np. skierowanie ultradźwięków w przeciwnych kierunkach po obu stronach sieci), dla zwiększenia promieniowanej mocy w danym kierunku lub dla zwiększenia zasięgu przez umieszczenie głośnika jako dodatkowe źródło dźwięków lub ultradźwięków w dużej odległości od źródła sygnału  (przesyłany sygnał o poziomie liniowym jest niskoprądowy, dzięki temu jest bardziej odporny na straty w porównaniu do sygnału wysokoprądowego z wyjścia wzmacniacza). W przypadku podłączenia do odtwarzacza Luna Lure UMP-2 można także odtwarzać niezależny sygnał z drugiego kanału przetwarzania dostępnego w odtwarzaczu (lub w przypadku wykorzystywaniu Luna Lure UMP-2 jako interfejs komputerowy USB-DAC).

Luna Speaker UMS-1 – panel sterowania

Luna Speaker UMS-1 można także podłączyć do dowolnego źródła sygnału audio lub sygnału ultradźwiękowego (np. odtwarzacze, karty dźwiękowe, interfejsy DAC lub DAQ itp.) poprzez odpowiedni kabel dostępny jako wyposażenie opcjonalne. Pasmo przenoszenia od ok. 1 kHz do ponad 130 kHz zapewnia reprodukcję sygnałów akustycznych (np. śpiew większości ptaków) oraz ultradźwięków (wszystkie gatunki nietoperzy). Oprócz wejścia sygnałowego LINE-IN na ściance bocznej zostało dodatkowo umieszczone wyjście sygnałowe LINE-OUT, które może służyć do kaskadowego podłączenia kolejnych urządzeń (Luna Lure lub głośników Luna Speaker).

Luna Speaker UMS-1 – złącza we/wy

Wyjście ma taki sam poziom sygnału jak na wejściu LINE-IN, ale jest sterowane z wewnętrznego bufora, który zapewnia niskie straty nawet w długim kablu połączeniowym przy przesyłaniu sygnału do następnego urządzenia. Może być zasilany z zewnętrznego źródła o napięciu 9-15V (np. akumulator samochodowy lub zasilacz sieciowy 12V) albo zasilany z 8 baterii lub akumulatorów Ni-MH popularnego rozmiaru AA/R-6 umieszczanych wewnątrz (gniazdo na odłączany koszyk baterii). Poziom sygnału na wyjściu wbudowanego wzmacniacza sygnalizuje 5-cio punktowy diodowy wskaźnik wysterowania, rozszerzony dodatkowo o 6-tą czerwoną diodę sygnalizującą przesterowanie wzmacniacza (np. przez dostarczenie zbyt silnego sygnału ze źródła lub ustawienie zbyt dużego wzmocnienia) i może generować nadmierne zniekształcenia. Sygnały echolokacji nietoperzy lub inne szybkie sygnały impulsowe na zwykłym wskaźniku wysterowania mogłyby pozostać niezauważone, dlatego dioda wskazująca przesterowanie sterowana jest z osobnego układu zapewniającego świecenie przez conajmniej 0,25 sek. nawet w przypadku bardzo krótkich przesterowań. Na panelu pod wskaźnikiem wysterowania znajduje się skokowy 32-punktowy regulator poziomu mocy wyjściowej (przełączniki VOLUME – / VOLUME +), który w momencie włączenia zasilania ustawiany jest w połowie zakresu (-6dB względem ustawienia maksymalnego).

Przewaga takiej konfiguracji (głośnik aktywny z niezależnym wzmacniaczem i zasilaniem) w porównaniu do głośnika pasywnego podłączanego do zdalnego wzmacniacza lub innego źródła sygnału kablem prądowym jest znaczna: aktywny głośnik nie obciąża zasilania źródła sygnału (posiada własne, niezależne wewnętrzne lub zewnętrzne zasilanie) zaś sygnał przesyłany ze źródła ma bardzo niskie straty dzięki wysokiej impedancji wejścia LINE-IN, dzięki temu ewentualne straty rezystancyjne w kablu są pomijalnie małe, praktycznie niezauważalne. Straty impedancyjne (ze względu na długość i pojemność kabla) są też na tyle małe, że można praktycznie bez zauważalnych strat przesyłać sygnały o częstotliwościach ponad 100 kHz na dziesiątki a nawet setki metrów. Dla porównania – przy podłączeniu głośnika o impedancji 4Ω do wyjścia wzmacniacza nawet specjalnym niskostratnym kablem o wielu izolowanych żyłach straty w takim kablu powodują, że prawie połowa mocy wzmacniacza jest tracona w kablu już przy długości 25-30m, dodatkowo im wyższa częstotliwość sygnału tym wyższe straty ze względu na pojemność elektryczną kabla.

Na spodzie obudowy znajduje się wzmocnione gniazdo statywowe z tzw. „małym gwintem fotograficznym” (UNC 1/4″) do zamocowania na statywie lub szynie UM-1 lub UM-2, zaś na górnej ściance zamontowany jest uchwyt oczkowy ze stali nierdzewnej do zawieszenia np. na gałęzi.

Właściwości urządzenia:

 • Moc szczytowa wbudowanego wzmacniacza: ……………………………………………………………………………………………………………… 12 W
 • Zakres reprodukowanych częstotliwości: ……………………………………………………………………………………………………. 1 kHz – 140 kHz
 • Stosunek sygnał/szum na wyjściu wzmacniacza: ………………………………………………………………………………………………………. >95 dB
 • Zasilanie wewnętrzne: ………………………………………………………………………………………………………. 8 ogniw AA/R6 (1.2-1.5V/ogniwo)
 • Ilość kanałów …………………………..…………………………………………………………………………………………………………..………………..1 (mono)
 • Regulator głośności: ……………………………………………………………………………..……………………………… dwa przyciski -/+  w 32 krokach
 • Wskaźnik poziomu wysterowania: ………………………………………………………………………………………………….. 5-cio punktowy LEDBAR
 • Wskaźnik przesterowania końcówki mocy ……………………………………………………………………………….. czerwony LED za LEDBAREM
 • Kontrolka włączenia urządzenia …………………………..………………………………………………. czerwony LED nad włącznikiem zasilania
 • Złącza na panelu lewym …………………………………………………………………………………………………….. wyjście liniowe / wejście liniowe
 • Złącza na panelu prawym …………………………………………………………………………………..…… zasilanie wewnętrzne*/ zasilanie zewn.
 • Czułość wejścia liniowego (dla max. mocy bez przesterowania) …………………………………………………….. 1,45 Vrms (+/- 0,1 Vrms)
 • Impedancja wejścia liniowego ………………………………………………………………………………………………………….. 33 kOhm (+/- 1kOhm)
 • Wzmocnienie sygnału (na wyjściu liniowym wzgl. wejścia liniowego) ……………………………………………………………. 0dB (+/-0,5dB)
 • Impedancja wyjścia liniowego ……………………………………………………………………………………………………………………………… <10 ohm
 • Uchwyty  ………………………………………………………………………………………………………… ¼’ do statywu foto / oczkowy do zawieszania
 • Wymiary …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 14 x 13 x 6,5 cm
 • Waga (z bateriami) ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 750 g

*- złącza pod klapką ochronną przykręcaną dwoma śrubami z radełkowymi łbami nie wymagającymi klucza (dokręcane palcami)

 

 

 

 

 

(w przygotowaniu)

 

(w przygotowaniu)

LUNA SPEAKER UMS-1 (SKU#363)
1899 zł
(w tym 23% VAT, netto=1543,90 zł)

(DALSZY OPIS i ZDJĘCIA W TRAKCIE EDYCJI)

Standardowe wyposażenie zestawu – patrz zakładka AKCESORIA na górze strony.


UWAGA: Aktualny czas realizacji zamówień – do 7 dni roboczych od zaksięgowania wpłaty.