+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

translating

 (Some materials are translated, temporarily the rest is in polish language only)
MANUALS

Manual for LunaLure UMP-2 (v.1.1) ENG language ……………………………………………………………………………….. (PDF, 951 kB) DOWNLOAD>>

Manual for LunaLure UMP-1 ultrasound player (v. 1.1) PL language ……………………………………………………… (PDF, 410 kB) DOWNLOAD>>

Manual for LunaBat® DFR-1 PRO detector (v. 1.3, for firmware v7.35) ENG language ……………………………… (PDF, 2407 kB) DOWNLOAD>>

Manual for LunaBat® DFR-1 detector (v. 1.4, for firmware v7.21b) PL language …………………………………. (PDF, 1598 kB) DOWNLOAD>>

Manual for LunaBat® DFD-1 detector (v. 1.5 ) ENG language ………………………………………..………….……………………… (available soon)

Manual for LunaBat® DFD-1 detector (v. 1.42 ) PL language ……………………………………………………………………. (PDF, 760 kB) DOWNLOAD>>

Manual for LunARU®-3 recorder (v. 1.0 ) PL language …………………………………………………………….…………… (PDF, 2416 kB) DOWNLOAD>>

 

FIRMWARE & DRIVERS
Firmware (version 7.21beta) for LunaBat DFR-1 detectors (ZIP, 1646 kB) …………………………………………………….. DOWNLOAD>>

Firmware (version 2.1) for Zoom H1 recorders (ZIP, 263 kB) ……………………………………………………………………………. DOWNLOAD>>

Lista zmian w firmware Zoom H1 v.2.0 względem v.1.0 (w jęz. angielskim) (PDF, 94 kB) ………………………………………. POBIERZ>>

Instrukcja aktualizacji firmware rejestratorów Zoom H1 (w jęz. angielskim) (PDF, 106 kB) ……………………………………. POBIERZ>>

Instrukcja aktualizacji firmware rejestratorów Zoom H1 (w jęz. polskim) (PDF, 356 kB) ………………………………………… POBIERZ>>

Firmware (wersja 1.1.0) do rejestratorów Korg MR-2 (ZIP, 626 kB) ……………………………………………………………………….. POBIERZ>>

PROGRAMS

AUDACITY – Darmowy (licencja GPL) program/edytor o otwartym kodzie do obróbki i analizy nagrań audio i ultradźwiękowych, z możliwością rozbudowy poprzez doinstalowanie wielu wtyczek programowych.

WAVOSAUR – Darmowy (freeware) program/edytor do obróbki i analizy nagrań audio i ultradźwiękowych.
(przykładowa instrukcja w jęz. ang. jak wyciąć jeden kanał z nagrania stereofonicznego w programie WAVOSAUR  TUTAJ )

SoX (Sound eXchange) – Darmowy (licencja GPL) wszechstronny program narzędziowy do obróbki plików WAV (i innych formatów). Umożliwia on wiele rodzajów edycji (np. automatyczne wycinanie /rozdzielanie pliku stereo na dwa osobne kanały mono i wiele innych). Przykładowe instrukcje w jęz. ang.: TUTAJ.  Nakładka graficzna na program TUTAJ. Proste programy wsadowe do konwersji/kompresji/rozdzielania kanałów z nagrań z rejestratora Korg MR-2 TUTAJ.

CDP Multi-Channel Toolkit – darmowy program narzędziowy do obróbki z poziomu linii komend lub plików wsadowych różnych plików WAV (wielokanałowych, stereo i mono). Umożliwia on wiele rodzajów edycji (np. automatyczne wycinanie /rozdzielanie pliku stereo na dwa osobne kanały mono i wiele innych).

WAVCHOP – Darmowy program narzędziowy umożliwiający automatyczny podział dużych plików WAV na mniejsze.

SimpleWAV Splitter – J.w. . Do uruchomienia programu niezbędne jest zainstalowanie bibliotek .NET w wersji conajmniej 4.0.30319.

WaveSplitter – Darmowy program narzędziowy z interfejsem i podglądem graficznym umożliwiający automatyczny podział dużych plików WAV na mniejsze.

WavStrip i WavTrim– Proste programy narzędziowe umożliwiające „oczyszczenie” nagłówka pliku WAV z dodatkowych informacji i zapisanie pliku w postaci uproszczonego formatu WAV zgodnego ze starszymi programami, które nie obsługują nowszych wersji formatu WAV.

MP3Cutter – Darmowy program umożliwiający automatyczny podział dużych plików MP3 na mniejsze (bez rekompresji)

SPECTROGRAM i Audio Spectrum Analyser – Darmowe programy do wizualizacji spektralnej (tworzą sonogramy w czasie rzeczywistym) bezpośrednio z karty dźwiękowej lub z plików audio.

BAUDLINE
– Darmowy Linuksowy program do wizualizacji spektralnej (tworzy sonogramy w czasie rzeczywistym) z nagrań lub bezpośrednio z wejścia liniowego karty dźwiękowej.

SONOGRAM – Komercyjny program (z dostępną wersją demo) do wizualizacji i rejestracji sygnałów z wejścia karty dźwiękowej komputera/tabletu. Dostępne wersje pod Windows, Mac OSX i Linuksa.

SpectralView – Darmowy (lub niedrogi w wersji PRO – ok. 16,79 zł (4 €)) lecz bardzo przydatny program do wizualizacji spektralnej (tworzy sonogramy w czasie rzeczywistym) bezpośrednio z wejścia mikrofonowego/liniowego.
Przeznaczony do tabletów z systemem Android.

FrequenSee,  AndroSprectro Lite  i  Fourier – Darmowe analizatory spektrum na tablety z Androidem.

SeaWave -darmowa (freeware) wersja programu SeaPro przeznaczonego do analizy nagrań lub sygnałów odbieranych w czasie rzeczywistym stworzonego przez włoski Uniwersytet w Pawii na Wydziale Biologii Zwierząt CIBRA (Interdyscyplinarne Centrum Bioakustyki i Badań Środowiska).

WaveSurfer – darmowy (opensource) program do analizy i obróbki nagrań  (uwaga – nie wczytuje bezpośrednio plików WAV-PCM z rejestratorów Zoom H1, należy te pliki wcześniej skonwertować do okrojonej/uproszczonej wersji WAV (standardu RIFF) lub np. pociąć na mniejsze, czy też rozdzielić kanał L i P którymś z powyższych edytorów

Cool Edit Pro – Ostatnia wersja (testowa – niektóre funkcje jak zapis i wypalanie płyt ograniczone do 21 dni) znanego i cenionego programu do obróbki i analizy nagrań audio (i ultradźwiękowych), umożliwia także zautomatyzowaną obróbkę kolejki plików. Twórca – firma Syntrillium przed jej zamknięciem odsprzedała patenty firmie Adobe i znany jest on odtąd jako Adobe Audition – w najnowszej wersji CS6 zaimplementowano wiele nowych funkcji.

Rightmark Audio Analyzer – Darmowy program do szybkiego sprawdzania i pomiarów różnych parametrów kart dźwiękowych i rejestratorów.

Anabat Converter – Darmowy program Bertrika Sikkena z Holandii do konwersji plików WAV (full spectrum i Time-expanded) na format Z-C (zero crossing) kompatybilnych z programem Analook. Wymagana Java 1.5 lub nowsza.

ZCANT (The Zero-Cross Analysis Negative Transformer) – Kolejny program z funkcjami j.w. przeznaczony do konwersji zapisów szerokopasmowych na format akceptowalny przez program Analook.

Kaleidoscope – darmowa wersja (beta) programu posiadającego funkcje j.w. jednak umożliwiającego także konwersję zapisu Zero-Crossing do formatu WAV (bez informacji o amplitudzie) a także wiele innych funkcji jak np. analiza nagrań

SonoBat – Jeden z najlepszych (komercyjnych) programów do analizy bioakustycznej nagrań szerokopasmowych i z detektorów. Analizuje pliki WAV. Posiada moduły/podprogramy automatycznie wykrywające pliki z głosami nietoperzy, automatycznie wykrywające głosy nietoperzy wewnątrz pliku WAV i wycinające sygnały nieużyteczne/ciszę i wiele innych użytecznych funkcji.

Bat Explorer – Rozbudowany darmowy (freeware) program do analizy głosów nietoperzy. Dedykowany głównie do zapisów szerokopasmowych (bez detekcji, bezpośrednio z mikrofonu), można jednak wczytać do niego także pliki audio z detektorów Frequency-Division lub Time-Expansion. W związku z tym uwaga: pliki wav należy otwierać bezpośrednio wybierając „File/Open wav…” a nie przy tworzeniu nowego projektu.

Spek – Darmowy (open source) program do analizy spektralnej dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

AudioGate – Darmowy, w pełni funkcjonalny program dla posiadaczy rejestratorów Korg serii MR lub dla posiadaczy konta na Twitterze służący do konwersji różnorodnych formatów zapisu spotykanych w rejestratorach mobilnych.

Visual Analyser – ciekawy darmowy analizator spektrum z możliwością wizualizacji 3D przebiegów

Spectro – ciekawy darmowy analizator widma plików wav, flac, ape i mp3, pozwalający oszacować obecność sygnałów o różnych częstotliwościach w pliku i przedstawić uśrednione widmo całego pliku. Obsługuje pliki 16 i 24-bitowe do 192kHz próbkowania.

EaseUS – darmowa wersja programu służącego m.in. do formatowania kart SDXC na FAT32 (przystosowanie kart SDXC 64GB lub 128GB do pracy z rejestratorami Zoom i Korg)

SD Formatter – prosty darmowy program do formatowania kart pamięci (np. SDHC i SDXC na FAT32)

GPS Babel – konwerter formatów kartograficznych, akceptuje m.in. format MTK Locus z odbiorników GP-1/GP-2, dzięki temu można utworzyć pliki tras np. KML dla Google Earth i Google Maps

GPS Map Edit – program do graficznego tworzenia map GPS w różnych formatach kartograficznych m.in. Garmin i Google Earth

 

PRZYDATNE NARZĘDZIA ONLINE:

Audio Bit Rate and File Size Calculator oraz Audio File Size Calculator – kalkulatory do obliczania ilości miejsca zajmowanego przez plik audio o zadanych parametrach.

ARTICLES

Article Triggering bat detectors: Automatic vs. manual mode (ENG language, for downloat at site) ………………………..……. GO>>

Tabelka porównawcza właściwości różnych detektorów ……………………..……………………………….……….………………..……….. ZOBACZ>>

Wytyczne dotyczące oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze ………………………..……………………………. POBIERZ>>