+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl
Instrukcje obsługi

Instrukcja obsługi detektora LunaBat DFR-1 PRO (wersja 1.02 dla FW v7.35+) …………………………………………………………… (PDF, 18.4 MB) POBIERZ>>

Instrukcja obsługi detektora LunaBat DFD-1 (v. 1.42) ………………..…………………..…………….………………………………….……………. (PDF, 327 kB) POBIERZ>>

Instrukcja obsługi wabika LunaLure UMP-2 (v.1.31) …………………………………………………………………………………………………. (PDF, 4458 kB) POBIERZ>>

Instrukcja obsługi rejestratora polowego LunaRecorder FR-1 (2.082 “robocza” z 25.10.2022) …….……….……………………….. (PDF, 1440 kB) POBIERZ>>

Instrukcja obsługi rejestratora polowego LunARU®-3 (v.1.0) ……………………………………………..……………………………………….. (PDF, 9278 kB) POBIERZ>>

Instrukcja obsługi rejestratora cyfrowego Zoom H1 (link zewnętrzny) …………………………………………………………………………… (PDF, 282 kB) POBIERZ>>

Sterowniki i firmware

Firmware (wersja stabilna 7.35) do detektorów LunaBat DFR-1 PRO (ZIP, 1649 kB) ……………………………………………………. POBIERZ>>

Firmware (wersja stabilna 7.35) do detektorów LunaBat DFR-1 (ZIP, 1648 kB) …………………………………………………………… POBIERZ>>

Firmware (wersja 2.1) do rejestratorów Zoom H1 (ZIP, 263 kB) link zewnętrzny ……………………………………………………………. POBIERZ>>

Instrukcja aktualizacji firmware rejestratorów Zoom H1 (w jęz. angielskim) (PDF, 106 kB) …………………………………………… POBIERZ>>

Instrukcja aktualizacji firmware rejestratorów Zoom H1 (w jęz. polskim) (PDF, 356 kB) ……………………………………………….. POBIERZ>>

Sterownik ASIO do rejestratora Zoom H1 (ZIP,  5.3 MB) link zewnętrzny ………………………………………………………………………. POBIERZ>>

Software do rejestratorów Korg MR-2 link zewnętrzny …………………………………………………………………………………………………. PRZEJDŹ>>

Programy

(sekcja zaktualizowana 11.02.2020r.)

AUDACITY – Darmowy (licencja GPL) program/edytor o otwartym kodzie do obróbki i analizy nagrań audio i ultradźwiękowych, z możliwością rozbudowy poprzez doinstalowanie wielu wtyczek programowych.

OCENAUDIO – Darmowy (freeware) program/edytor do obróbki i analizy nagrań audio i ultradźwiękowych. Edytor posiada możliwość jednoczesnego wyświetlania spektrogramu i amplitudogramu.

WAVOSAUR – Darmowy (freeware) program/edytor do obróbki i analizy nagrań audio i ultradźwiękowych.
(przykładowa instrukcja w jęz. ang. jak wyciąć jeden kanał z nagrania stereofonicznego w programie WAVOSAUR  TUTAJ )

SoX (Sound eXchange) – Darmowy (licencja GPL) wszechstronny program narzędziowy do obróbki plików WAV (i innych formatów). Umożliwia on wiele rodzajów edycji (np. automatyczne wycinanie /rozdzielanie pliku stereo na dwa osobne kanały mono i wiele innych). Przykładowe instrukcje w jęz. ang.: TUTAJ. Nakładka graficzna na program bazująca na (Office 2007 lub nowszym) TUTAJ

CDP Multi-Channel Toolkit – darmowy program narzędziowy do obróbki z poziomu linii komend lub plików wsadowych różnych plików WAV (wielokanałowych, stereo i mono). Umożliwia on wiele rodzajów edycji (np. automatyczne wycinanie /rozdzielanie pliku stereo na dwa osobne kanały mono i wiele innych).

WAVCHOP – Darmowy program narzędziowy umożliwiający automatyczny podział dużych plików WAV na mniejsze.

SimpleWAV Splitter – J.w. . Do uruchomienia programu niezbędne jest zainstalowanie bibliotek .NET w wersji conajmniej 4.0.30319.

WaveSplitter – Darmowy program narzędziowy z interfejsem i podglądem graficznym umożliwiający automatyczny podział dużych plików WAV na mniejsze.

StripWav i WavTrim – Proste programy narzędziowe umożliwiające „oczyszczenie” nagłówka pliku WAV z dodatkowych informacji i zapisanie pliku w postaci uproszczonego formatu WAV zgodnego ze starszymi programami, które nie obsługują nowszych wersji formatu WAV.

MP3Cutter – Darmowy program umożliwiający automatyczny podział dużych plików MP3 na mniejsze (bez rekompresji)

MP3SPLT – Darmowy program umożliwiający podział dużych plików MP3, OGG i FLAC na mniejsze (bez rekompresji)

Audio Spectrum Analyser – Darmowy program do wizualizacji spektralnej (tworzy sonogramy w czasie rzeczywistym) bezpośrednio z karty dźwiękowej lub z plików audio.

BAUDLINE
– Darmowy Linuksowy program do wizualizacji spektralnej (tworzy sonogramy w czasie rzeczywistym) z nagrań lub bezpośrednio z wejścia liniowego karty dźwiękowej.

SpectralView – Darmowy (lub niedrogi w wersji PRO – ok. 16,79 zł (4 €)) lecz bardzo przydatny program do wizualizacji spektralnej (tworzy sonogramy w czasie rzeczywistym) bezpośrednio z wejścia mikrofonowego/liniowego.
Przeznaczony do tabletów z systemem Android.

FrequenSee,  AndroSprectro Lite – Darmowe analizatory spektrum na tablety z Androidem.

SeaWave -darmowa (freeware) wersja programu SeaPro przeznaczonego do analizy nagrań lub sygnałów odbieranych w czasie rzeczywistym stworzonego przez włoski Uniwersytet w Pawii na Wydziale Biologii Zwierząt CIBRA (Interdyscyplinarne Centrum Bioakustyki i Badań Środowiska).

WaveSurfer – darmowy (opensource) program do analizy i obróbki nagrań  (uwaga – nie wczytuje bezpośrednio plików WAV-PCM z rejestratorów Zoom H1, należy te pliki wcześniej skonwertować do okrojonej/uproszczonej wersji WAV (standardu RIFF) lub np. pociąć na mniejsze, czy też rozdzielić kanał L i P którymś z powyższych edytorów

Cool Edit Pro 2.1 – Wersja testowa znanego i cenionego programu do obróbki i analizy nagrań audio (i ultradźwiękowych), umożliwia także zautomatyzowaną obróbkę kolejki plików. Twórca – firma Syntrillium przed jej zamknięciem odsprzedała patenty firmie Adobe i znany jest on odtąd jako Adobe Audition – w najnowszej wersji CS6 zaimplementowano wiele nowych funkcji.

Rightmark Audio Analyzer – Darmowy program do szybkiego sprawdzania i pomiarów różnych parametrów kart dźwiękowych i rejestratorów.

Anabat Converter – Darmowy program Bertrika Sikkena z Holandii do konwersji plików WAV (full spectrum i Time-expanded) na format Z-C (zero crossing) kompatybilnych z programem Analook. Wymagana Java 1.5 lub nowsza.

ZCANT (The Zero-Cross Analysis Negative Transformer) – Kolejny program z funkcjami j.w. przeznaczony do konwersji zapisów szerokopasmowych na format akceptowalny przez program Analook.

Kaleidoscope – darmowa wersja (beta) programu posiadającego funkcje j.w. jednak umożliwiającego także konwersję zapisu Zero-Crossing do formatu WAV (bez informacji o amplitudzie) a także wiele innych funkcji jak np. analiza nagrań

Kaleidoscope Pro – profesjonalna (płatna) wersja pakietu oprogramowania do obróbki i analizy nagrań bioakustycznych. Wersja ta w trybie demo oferuje darmowy viewer oraz konwerter (można używać bezpłatnie ze wszystkimi nagraniami full-spectrum lub Zero-Crossing). Po wykupieniu subskrypcji aktywowany jest moduł automatycznej klasyfikacji gatunków.

SonoBat – Jeden z najlepszych (komercyjnych) programów do analizy bioakustycznej nagrań szerokopasmowych i z detektorów (dostępne różne wersje). Analizuje pliki WAV. Posiada moduły/podprogramy automatycznie wykrywające pliki z głosami nietoperzy, automatycznie wykrywające głosy nietoperzy wewnątrz pliku WAV i wycinające sygnały nieużyteczne/ciszę i wiele innych użytecznych funkcji.

Bat Explorer Lite i Standard  – Rozbudowany darmowy (freeware) program do analizy głosów nietoperzy. Dedykowany głównie do zapisów szerokopasmowych (nagrania bez detekcji, full-spectrum), można jednak wczytać do niego także pliki audio z detektorów Frequency-Division lub Time-Expansion. W związku z tym uwaga: pliki wav należy otwierać bezpośrednio wybierając „File/Open wav…” a nie przy tworzeniu nowego projektu.

Bat Explorer Pro – Pełna wersja (płatna roczna subskrypcja) programu Bat Explorer zapewnia pełną współpracę z nagraniami wav pochodzącymi z różnych detektorów z zapisem full-spectrum, także z LunaBatów DFR-1

Spek – Darmowy (open source) program do analizy spektralnej dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

AudioGate 4 – Darmowy, w pełni funkcjonalny program dla posiadaczy rejestratorów Korg serii MR (lub posiadaczy konta na Twitterze) służący do konwersji różnorodnych formatów zapisu spotykanych w rejestratorach mobilnych.

Visual Analyser – ciekawy darmowy analizator spektrum z możliwością wizualizacji 3D przebiegów

Spectro – ciekawy darmowy analizator widma plików wav, flac, ape i mp3, pozwalający oszacować obecność sygnałów o różnych częstotliwościach w pliku i przedstawić uśrednione widmo całego pliku. Obsługuje pliki 16 i 24-bitowe do 192kHz próbkowania.

Zbiór linków do różnych programów wyświetlających spektrogram i analizatorów.

Anabat converter – Narzędzie do konwersji plików WAV do formatu Zero-Crossing.

Voxengo r8brain – Wysokiej jakości darmowy resampler z interfejsem graficznym umożliwiający zmianę częstotliwości próbkowania plików wav z użyciem bardzo precyzyjnego interpolatora o jakości wyższej niż większość nawet profesjonalnych programów.

EaseUS Partition Master – Darmowa/próbna wersja programu służącego m.in. do formatowania kart SDXC na FAT32 (przystosowanie kart SDXC 64GB lub 128GB do pracy z rejestratorami Zoom i Korg)

SD Formatter – prosty darmowy program do formatowania kart pamięci (np. SDHC i SDXC)

FAT32 Format – prosty darmowy program z nakładką graficzną do formatowania nośników (kart pamięci, dysków) w systemie plików FAT32, nawet jeśli system operacyjny oferuje tylko formatowanie w exFAT lub NTFS. Przydatny podczas używania urządzeń niekompatybilnych z exFAT i NTFS (rejestratory, tablety itp.) Link do wersji 32-bitowej programu umieszczony jest w obszarze fotki okna programu, link do wersji 64-bitowej jest w tekście na dole strony. Polskojęzyczny opis i link do programu tutaj.

GPS Babel – konwerter formatów kartograficznych, akceptuje m.in. format MTK Locus z odbiorników GP-1/GP-2, dzięki temu można utworzyć pliki tras np. KML dla Google Earth i Google Maps

GPS Map Edit – program do graficznego tworzenia map GPS w różnych formatach kartograficznych m.in. Garmin i Google Earth

 

PRZYDATNE NARZĘDZIA ONLINE:

Audio Bit Rate and File Size Calculator oraz Audio File Size Calculator – kalkulatory do obliczania ilości miejsca zajmowanego przez pliki audio w różnych formatach o zadanych parametrach.

Artykuły
Artykuł Triggering bat detectors: Automatic vs. manual mode w jęz. angielskim do pobrania w PDF ………………………….. PRZEJDŹ>>

Tabelka porównawcza właściwości różnych detektorów ……………………..……………………………….………………………………………. ZOBACZ>>

Wytyczne dotyczące oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na nietoperze ………………………..……………………………….. POBIERZ>>