+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

LunaDAC-1

Dwukanałowy infra- i ultradźwiękowy interfejs USB-DAC (SKU#403, SKU#404)

 

NOWE URZĄDZENIE W NASZEJ OFERCIE

UZUPEŁNIA I ROZSZERZA MOŻLIWOŚCI LunaSpeaker UMS-1 ORAZ LunaLure UMP-1 / UMP-2

 

Dwukanałowy interfejs ultradźwiękowy LunaDAC-1 jest przeznaczony do reprodukcji bardzo szerokiego spektrum sygnałów o częstotliwościach od bardzo niskich dźwięków lub nawet infradźwięków (w specjalnym wykonaniu możliwa jest praca nawet od 0 Hz) aż do ok. 190kHz. Został stworzony głównie do reprodukcji echolokacji nietoperzy lub innych ultradźwięków (a także dźwięków słyszalnych, czy infradźwięków) z komputera i stanowi ogniwo łączące komputer z naszymi aktywnymi głośnikami ultradźwiękowymi LunaSpeaker UMS-1 lub wabikami LunaLure UMP-1, czy też najnowszym LunaLure UMP-2.

Dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości przetworników analogowo-cyfrowych (DAC) typu Delta-Sigma o rozdzielczości bitowej aż 32 bitów oraz wyjściowych filtrów antyaliasingowych zoptymalizowanych do reprodukcji ultradźwięków możliwy jest dwukanałowy transfer cyfrowych nagrań do postaci analogowych sygnałów dostępnych na dwóch złączach wyjściowych urządzenia, do których można podłączyć jeden lub dwa zewnętrzne ultradźwiękowe wzmacniacze lub aktywne głośniki (np. LunaSpeaker UMS-1 lub wabiki LunaLure UMP-1 czy LunaLure UMP-2) czy inne podobne urządzenia.

Podłączenie sygnałów analogowych dokonywane jest za pomocą odpowiednich kabli sygnałowych (opcjonalne akcesoria lub standardowe kable dostępne z ww. urządzeniami) zaopatrzonych w skręcane szczelne złącza przemysłowe o pozłacanych stykach, zapewniające pewne połączenie w każdych warunkach.

Połączenie z komputerem przez klasyczny kabel USB („drukarkowy”, w zestawie z interfejsem) wykorzystuje najnowszy standard USB Audio Class 2.0, którego specyfikacja pozwala na zwiększenie maksymalnej częstotliwości próbkowania reprodukowanych nagrań do 384 kHz (a nie jak dotąd w urządzeniach audio do 192 kHz) i wykorzystywanie przy takiej rozdzielczości sterowników ASIO, które zapewniają bezstratny transfer pełnego pasma do ok. 190 kHz do przetworników analogowo-cyfrowych przy próbkowaniu do 384 kHz. Dzięki temu mamy możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad odtwarzanymi sygnałami zarówno z poziomu kompatybilnych edytorów audio, czy innych programów obsługujących tak wysokie próbkowanie jak też z playlist odtwarzaczy multimedialnych np. popularnego i darmowego odtwarzacza Foobar (wyposażonego w plugin ASIO-out). Przydatne jest to w sytuacjach, gdzie niezbędna jest manualna, interaktywna selekcja sygnałów do reprodukcji lub wizualna kontrola reprodukowanych nagrań (np. podczas badań naukowych, szkoleń detektorowych itp.).

Urządzenie zasilane jest z portu USB komputera poprzez ten sam kabel połączeniowy, przez który jest przesyłany sygnał cyfrowy  i zostało także zoptymalizowane pod względem poboru prądu. Możliwa jest więc wielogodzinna praca z laptopem lub nawet tabletem w warunkach terenowych, bez dostępu do zasilania z sieci energetycznej. Zastosowanie wysokiej jakości nowoczesnych podzespołów w montażu powierzchniowym (z wyjątkiem złącz, co było zamierzone) zapewnia wiele lat bezawaryjnej pracy i długotrwałą zgodność z najnowszymi systemami operacyjnymi, a miniaturyzacja i optymalizacja mozaiki ścieżek połączeniowych na płytkach części cyfrowej i analogowej pozwoliła uzyskać bardzo niewielkie wymiary zewnętrzne, co w połączeniu z prostotą obsługi stanowi przełom zarówno cenowy, jak i w komforcie użytkowania, zwłaszcza w porównaniu z klasycznymi urządzeniami DAQ (specjalizowane karty akwizycji danych z wbudowanymi dodatkowo przetwornikami DAC).
Zastosowanie w naszym urządzeniu wysokiej rozdzielczości przetworników DAC typu Delta-Sigma firmy Texas Instruments z 8-krotnym oversamplingiem i dynamiką ponad 110dB stosowanych dotąd tylko w urządzeniach audio najwyższej klasy, z nieco innymi ustawieniami układu odpowiedzialnego za szybkość odpowiedzi impulsowej, co w przypadku np. echolokacji nietoperzy ma duże znaczenie – to wszystko uwalnia sygnał od typowych zniekształceń (szumy, aliasing i intermodulacje) powstających w klasycznych przetwornikach stosowanych w kartach DAQ (np. urządzenia firm Data Translation, National Instruments, Measurement Computing itp) lub w innych urządzeniach do reprodukcji ultradźwięków (np. Apodemus BatLure). Dzięki temu reprodukowany analogowy sygnał jest praktycznie nie do odróżnienia od oryginalnego zapisanego sygnału, szczególnie w przypadku nagrań zawierających sygnały leżące pomiędzy 1/4 a połową częstotliwości próbkowania, gdzie aliasing powstający w przetwornikach klasycznych jest znaczny i wprowadza bardzo silne zniekształcenia sygnału. Dla uzyskania sygnału wolnego od zakłóceń i zniekształceń aliasingowych zawsze najlepiej jest używać częstotliwości próbkowania znacznie wyższej niż częstotliwości generowanego sygnału, a nasze urządzenie jest pierwszym na rynku rozwiązaniem dedykowanym do takiego zastosowania, łączącym w sobie możliwości urządzeń DAQ z prostotą obsługi spotykaną w urządzeniach audio.

Urządzenie produkowane jest w dwóch wersjach – model ver. A, (SKU#403) jest przeznaczona jest głównie dla użytkowników systemów operacyjnych Microsoft Windows, Linux i Android. Natomiast model ver. B, (SKU#404) jest przeznaczona dla użytkowników zarówno systemów Microsoft Windows, Linux i Android (PC, tablety, smartfony) jak również urządzeń z systemem OSX (Apple/Macintosh).

Dane techniczne interfejsu LunaDAC-1:

Zasilanie ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 5V przez kabel USB
Wersja protokołu USB wymagana do obsługi najwyższego próbkowania (384 kHz/24-32bit) ……………………………. v.2.0, v3.0 lub v3.1
Standard USB Audio ………………………………………………………………………………………………………………………………….. (Class 1.0*) / Class 2.0
Obsługiwane częstotliwości próbkowania ……………………………………………………………….. 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192, 352.8 i 384 kHz
Odstęp sygnał-szum (24-bit, dla 0dB FS, w paśmie 22 Hz-22 kHz) ……………………………………………………………………………………. > 110 dB
Odstęp sygnał-szum (24-bit, dla 0dB FS, w paśmie 1 Hz-190 kHz)………………………………………………………………………………………. > 90 dB
Separacja między kanałami ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. >90 dB
Pasmo przenoszenia (+0/-3 dB, wzgl. 1kHz) …………………………………………………………………………………………………………. 0.5 Hz – 190 kHz
Zniekształcenia ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………… < -90 dB
Napięcie wyjściowe (0dB FS, 1 kHz) ……………………………………………………………………………………………………………………………….. 1.45 Vrms
Wymiary zewnętrzne (bez opcjonalnych zaślepek przeciwpyłowych) ……………………………………………………………………. 138*81*32 mm

 

* – USB Audio Class 1.0 umożliwia obsługę próbkowania jedynie do 96kHz

 

Odtwarzanie z komputera może być dokonane za pomocą programów, które potrafią właściwie obsługiwać standard USB Audio Class 2.0 oraz współpracować ze sterownikami ASIO lub kompatybilnymi z WASAPI oraz częstotliwościami próbkowania do 384 kHz z rozdzielczością 16-, 24- lub 32-bitową.

Lista programów przetestowanych z interfejsem:

 • Foobar player v1.3.16 (z pluginem foo-out-asio) – odtwarzanie plików z częstotliwością próbkowania do 384 kHz
 • WaveLab Pro v9.5 oraz LE v7 – obróbka i odtwarzanie plików z częstotliwością próbkowania do 384 kHz
 • GoldWave v5.70 i v6.31 – obróbka i odtwarzanie plików z częstotliwością próbkowania do 384 kHz (przez WASAPI)
 • Acoustica v7 – obróbka i odtwarzanie plików z częstotliwością próbkowania do 384 kHz
 • Adobe Audition v.10 – odtwarzanie plików z częstotliwością próbkowania do 192 kHz (obróbka plików do 384 kHz)
 • OcenAudio v3.10 – obróbka i odtwarzanie plików z częstotliwością próbkowania do 384 kHz
 • Audacitychociaż jest kompatybilny ze sterownikami ASIO, to jednak nie może być rozpowszechniany ze zintegrowanym wsparciem sterowników ASIO jako oprogramowanie o otwartym kodzie ze względów licencyjnych (z aktualnie dostępną wersją 2.2.2), lecz po rekompilacji z kodów źródłowych (LINK) najprawdopodobniej może być użyty także do odtwarzania z najwyższym próbkowaniem 384kHz, jednak taka opcja nie została jeszcze przetestowana. Mimo to obróbka plików o próbkowaniu 384 kHz jest możliwa nawet w standardowej wersji Audacity). Obrobione w Audacity pliki można też odtwarzać przez również darmowy player Foobar (patrz wyżej)

Nowsze wersje powyższych programów najprawdopodobniej także będą pracować z opisywanymi częstotliwościami próbkowania. Inne programy będą przetestowane wkrótce (stan na koniec roku 2019).

Akceptowane przez interfejs częstotliwości próbkowania:

 • 44.1 kHz
 • 48 kHz
 • 88.2 kHz
 • 96 kHz
 • 176.4 kHz
 • 192 kHz
 • 352.8 kHz
 • 384 kHz

Pliki mogą być 1-kanałowe (monofoniczne) lub 2-kanałowe (stereofoniczne) o rozdzielczości 16-, 24- lub 32- bitów. O ile to możliwe najlepiej jest wybrać urządzenie ASIO for C-Media USB Device jako urządzenie wyjściowe. Np. w ustawieniach urządzenia wyjściowego odtwarzacza Foobar (z zainstalowaną wtyczką  foo-out-asio) wygląda to tak:

Sterownik do LunaDAC-1 ver.1.03 dla Windows XP, Win7/8/8.1/10 (ZIP, 20.1MB) ………………………………………………………… POBIERZ>>

Sterownik do LunaDAC-1 ver.1.01 Release Candidate, tylko dla Windows 10 (ZIP, 6.4MB) …………………………………………….. POBIERZ>>

Instrukcja obsługi LunaDAC-1 (jęz. polski) …………………………………………………………………………………………………………. (w przygotowaniu)

LunaDAC-1 MODEL ver.A (SKU#403)
799 zł
(netto =649,59 zł)