+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

Mikrofon paraboliczny MPA-2

Paraboliczny mikrofon  wybitnie kierunkowy do rejestracji i nasłuchów zwierząt (SKU#166 i SKU#166b)


TYLKO U NAS TAK WYSOKIEJ JAKOŚCI DŹWIĘK!

TYLKO MY WPROWADZAMY TAKIE MODYFIKACJE I MIKROFONY O TAKIEJ JAKOŚCI NIE SĄ DOSTĘPNE NIGDZIE INDZIEJ! 

(UWAGA: produkt archiwalny, nie jest już dostępny w sprzedaży, został zastąpiony dwuprzetwornikową wersją mikrofonu MPA-3 dostępną na zamówienie)


Mikrofon MPA-2

Mikrofon MPA-2

Mikrofon MPA-2 – następca mikrofonów MP-1/MPA-1, jest wyposażony w czaszę paraboliczną oraz dwa wysokiej jakości przetworniki elektretowe.

 

 

Mikrofon dodatkowy na czole MPA-2

Wewnątrz znajduje się także dodatkowy przedwzmacniacz o bardzo niskim współczynniku szumów własnych, którego gniazdo wyjściowe (MIC OUT lub LINE OUT) wyprowadzone jest obok  gniazda słuchawkowego, lub na przeciwległej ściance. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie  nagrań w wyższej jakości na zewnętrznym rejestratorze.

W gnieździe wyjściowym (3,5mm mini-jack stereo) znajduje się sygnał z  przetwornika odbierającego dźwięki odbite i skupione przez czaszę paraboliczną (kanał L) oraz sygnał z przetwornika odbierającego dźwięki docierające bezpośrednio do mikrofonu (kanał P).

Podłączenie wtyku (mini-jack 3,5mm stereo lub mono) do gniazda wyjściowego powoduje załączenie zasilania jedynie obwodów wejściowych (sensory i przedwzmacniacz) aby móc nagrywać na zewnętrznym rejestratorze bez konieczności wciskania włącznika podsłuchu. Włączenie wbudowanego podsłuchu następuje po wciśnięciu włącznika znajdującego się na rękojeści mikrofonu.

Gniazda wyjściowe mikrofonu MPA-2

Opcjonalnie można do korpusu mikrofonu zamontować żeńskie gniazdo statywowe 1/4″ (tzw. “mały gwint fotograficzny”) i/lub uchwyt typu “gorąca stopka” z adapterem typu męskie gniazdo statywowe 1/4″, np. do zamontowania rejestratora na korpusie mikrofonu. Możliwe jest także stworzenie zestawu składającego się z mikrofonu, owego uchwytu i rejestratora (np. Zoom H1 v2 lub innego) oraz walizki transportowej  ( skontaktuj się z Producentem ).

Rejestrator Zoom H-1 zamocowany na mikrofonie MPA-2

Rejestrator Zoom H-1 zamocowany na mikrofonie MPA-2

Opcjonalny uchwyt i krótki kabel sygnałowy do rejestratora Zoom H-1

Opcjonalny uchwyt i krótki kabel sygnałowy do rejestratora Zoom H-1

 

Przykładowe “surowe” nagranie z mikrofonu MPA-2 (zięba w odległości ok. 35-40m):


Dla porównania zostało również dokonane nagranie z oryginalnego, niezmodyfikowanego taniego chińskiego mikrofonu (różne nazwy, ten sam producent):

 

Jak widać (i słychać) poziom szumów w mikrofonie MPA-2 jest drastycznie niższy od oryginalnego chińskiego produktu, który mimo reklam u różnych sprzedawców nie posiada żadnej filtracji czy redukcji szumów, a jedynie najzwyklejszy potencjometr głośności podsłuchu (jego opis nawet w instrukcji jest błędnie opisywany jako “FREQUENCY REGULATION”), zaś wbudowany weń 10-12 sekundowy “rejestrator” ma jakość zapisu niższą niż jakość dźwięku słabego połączenia telefonicznego. Jakość dźwięku zupełnie innej klasy w mikrofonach MPA-2 osiągnięto głównie za sprawą lepszych przetworników i zaprojektowanego specjalnie do tego urządzenia naszego autorskiego niskoszumowego przedwzmacniacza, co umożliwia nie tylko rejestrację cichszych i bardziej odległych głosów, ale także rejestrację bardziej przestrzenną dzięki zastosowaniu dwóch przetworników skierowanych w przeciwnych kierunkach.

W zależności od potrzeb można wyodrębnić tylko jeden z sygnałów, zmiksować je w różnych proporcjach ewentualnie przesuwając je względem siebie w czasie (np. kompensując różnice dróg dźwięku docierającego do obu przetworników – ok. 0,3ms czy o inną wartość) dla uzyskania tzw. filtracji grzebieniowej aby usunąć zakłócenia o określonej częstotliwości, albo uzyskać dalsze zwiększenie kierunkowości. Można też nagranie pozostawić w postaci niezmienionej, jak w powyższym przykładzie.

Nagrań dokonano na rejestratorach Korg MR-2 w lesie Rędzińskim pod Wrocławiem, w tle częściowo słychać hałas pochodzący z odległej o ok. 1 km obwodnicy.

Opcjonalnie mikrofon może zostać wyposażony w złącze wyjścia sygnałowego o niższym poziomie napięcia wyjściowego niż liniowe, do podłączania zewnętrznego detektora ultradźwiękowego. Możliwy także jest zapis na zewnętrznym rejestratorze szerokopasmowym, lub poprzez zewnętrzny detektor na standardowym rejestratorze audio. W przypadku rejestracji na zewnętrznym rejestratorze audio – podłącza się wyjście sygnałowe LINE-OUT mikrofonu do wejścia liniowego, mikrofonowego lub liniowo-mikrofonowego rejestratora za pomocą zwykłego kabla 2x mini-jack 3,5mm stereo. Mikrofon we wcześniej produkowanej wersji z wyjściem MIC-OUT (aktualnie nie produkowanej) został zastąpiony jedną wersją z wyjściem LINE OUT, gdyż jak się okazało poziom wyjściowy w gnieździe LINE OUT jest wystarczający do wysterowania także i wejść tzw. mikrofonowych (niskonapięciowych), zaś poziom szumów w stale udoskonalanej elektronice mikrofonu MPA-2 jest na tyle niski, aby nie maskować szumów samych przetworników czy szumów własnych zewnętrznego rejestratora.

Znajdujący się w oryginalnym chińskim produkcie “rejestrator” został zdemontowany ze względu na dodatkowy pobór prądu oraz jego fatalną jakość (jakość nie warta uwagi) i maksymalnie kilkusekundową długość nagrania. Przyciski nie są wykorzystane, jedynie czerwona kontrolka LED sygnalizuje włączenie wewnętrznego przedwzmacniacza mikrofonowego. Do rejestracji nagrań z mikrofonu najlepiej używać dobrej jakości rejestratora cyfrowego o poziomie szumów własnych poniżej -75dB (np. Korg MR-2, Zoom H1/2/2n/4/4n/6, Tascam DR-05 itp.)

Do mikrofonu dołączone są standardowe gratisowe* słuchawki nagłowne lub można zakupić go w zestawie z wysokiej jakości słuchawkami HP-2.

* gratisy nie podlegają gwarancji ani zwrotom, jednak firma Animal Sound Labs dołoży wszelkich starań aby dostarczane gratisy były bez wad

Mikrofon może także zostać dodatkowo wyposażony w moduł detektora ultradźwiękowego typu frequency-division i/lub przetwornicę napięcia umożliwiającą zasilanie z ogniw AA/AAA, które stosowane są także w detektorach LunaBat DFD-1 (Skontaktuj się z Producentem).

Dane techniczne:

Maksymalny zasięg nasłuchu …………………………………………..……. do ok. 150 m (w zależności od częstotliwości i natężenia dźwięków)
Szerokość wiązki (-3dB) ………………………………………………………….…………….…………………………………………………………….………… ok. 5 stopni
Pasmo przenoszenia** (+/- 6dB) ………………………………………………………….………………………………………………………………… 200 Hz – 20 kHz
Odstęp od poziomu szumów …………………………………………………………….…….……………………………………………………….. ok. 65 dBA (+/-2dB)
Przybliżenie lunety ………………………………………………………………………………………..…………………………………………..……………………………….. 8x
Napięcie wyjściowe (GNIAZDO LINE OUT) ……..…………………………………….…………….………………………………………………………………. 600 mV
Moc wzmacniacza słuchawkowego …………………………………………………………………..………………………………….……………………………. 100 mW
Wyjście liniowe ………………………………………………………………………………………………..…………………………………….………..….. mini-jack 3,5 mm
Zasilanie (brak w zestawie) ……………………………………………………………………………………………………………….………… bateria/akumulator 9V
Maksumalny czas pracy (bateria alkaliczna 9V) ……………………………………………………………………………………………………………… ok. 50-80 h
Wymiary korpusu mikrofonu ………..………………………………………………………………………………………………………..……………. 170x280x50 mm
Średnica talerza ………………………..…..………………………………………………………………………………….…………………..…………………………… 207 mm
Waga zestawu (mikrofon + słuchawki std.) ………………………………………………………………………….…………………..…………………………….. 690 g

 

** – ze standardowym przetwornikiem szerokopasmowym, może zostać dodatkowo ograniczone i/lub zostanie na życzenie zmodyfikowana charakterystyka częstotliwościowa mikrofonu (Skontaktuj się z Producentem)

UWAGA: Ze względu na ewentualną mozliwość wykorzystania tego urządzenia w sposób nie zgodny z przeznaczeniem (badania bioakustyczne i akustyczne, rejestracja muzyki, dźwięków przyrody, wywiady itp.) prosimy o zapoznanie się z aspektami prawnymi użytkowania innego niż w wymienionych zastosowaniach – na TEJ stronie.