+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

Tascam DR-05 v2

Mobilny cyfrowy rejestrator audio

Tascam DR-05 v2 (SKU#152) 

(UWAGA: produkt w tej wersji jest aktualnie niedostępny, został zastąpiony modelem nowszym DR-05X – opis różnic w tekście poniżej

 

Cena brutto: 419 zł (netto: 332,52 zł)

 

Niedrogi, dobrej jakości rejestrator stereofoniczny na karty microSD/microSDHC do 32GB (lub więcej na kartach SDXC*) z wbudowanymi mikrofonami stereofonicznymi i uniwersalnym wejściem liniowo/mikrofonowym (mini-jack 3,5mm) umieszczonym na górnej ściance obudowy. Produkty marki Tascam są profesjonalną linią sprzętu pochodzącego od firmy Teac, znanej z wysokiej jakości produktów audio na rynek konsumencki.

Rejestrator ma wyjście słuchawkowe i miniaturowy głośnik do odsłuchu nagrań. Automatyczne lub manualne ustawianie poziomu zapisu, odłączany filtr górnoprzepustowy, zegar do znaczników i datowania plików. W porównaniu do rejestratora Zoom H1 jest nieco dłuższy, szerszy o prawie 2cm (na wysokości poniżej mikrofonów), zasilany jest z dwóch ogniw AA/R6 (jest przez to także nieco cięższy) i zawiera w sobie więcej funkcji dostępnych w menu. Najbardziej przydatne z nich to:

  • wyświetlanie aktualnego numeru/nazwy nagrania na wyświetlaczu LCD podczas zapisu,
  • AUTO RECORDING – zapis wyzwalany poziomem sygnału definiowanym w menu
  • PRE RECORDING – uruchomienie zapisu rejestruje sygnał z 2-sekundowego bufora (zapis „wstecz”, dzięki któremu nie pominie się początku sygnału), funkcja ta może być używana łącznie z funkcją AUTO REC.

Oprócz tego jest możliwe ustawienie różnych częstotliwości filtra górnoprzepustowego (co może być przydatne podczas rejestracji nagrań audio). 
Nowszy model (DR-05X) ma identyczne parametry jak modele wcześniejsze, jednak oprócz innego koloru podświetlenia wyświetlacza LCD (błękitny) ma dodaną obsługę systemu plików exFAT, co umożliwia rejestrację także na kartach pamięci SDXC o pojemnościach 64GB i więcej bez konieczności przeformatowywania ich na system plików FAT32.

Nagrania rejestrowane są w formatach WAV PCM (16-24bit, 44,1 do 96kHz) zgodnych ze standardem BWF lub mp3 (128 do 320kbps, 44,1kHz). Ma możliwość pracy na zasilaniu zewnętrznym poprzez złącze mini-USB.

Do rejestratorów Tascam DR-05 v2 gratisowo dodawana była karta pamięci microSD o pojemności 4GB umieszczana w gnieździe wewnątrz rejestratora.
Wersja DR-05X nie zawiera w komplecie gratisowej karty, dlatego należy wyposażyć się w nią we własnym zakresie lub dokupić kartę pamięci (patrz – cennik, lub zapytaj przez formularz kontaktowy). Przy próbkowaniu 44.1kHz rejestrowane pasmo częstotliwości pokrywa całe pasmo akustyczne z nierównomiernością mniejszą niż +/-0,5dB :

Rejestrowane pasmo częstotliwości rejestratora TASCAM DR-05 v2 przy próbkowaniu 44.1 kHz

Przy próbkowaniu 96 kHz rejestrowane pasmo wygląda tak:

Rejestrowane pasmo częstotliwości rejestratora TASCAM DR-05 v2 przy próbkowaniu 96 kHz

Powiększenie fragmentu rejestrowanego pasma w pobliżu połowy częstotliwości próbkowania:

Uwaga: Nagrania WAV-PCM z tego rejestratora są zgodne ze standardem RIFF (Resource Interchange File Format) uwzględniającym format zgodny z BWF (Broadcast Wave File) i nie wszystkie programy są napisane w sposób uwzględniający ten standard (np. Batscan v.9.0), co uniemożliwia poprawny odczyt nagrań. Aby obejść to ograniczenie programów można wczytać pliki WAV do jakiegokolwiek programu, (np. darmowego edytora Audacity – link w dziale Do pobrania), który potrafi utworzyć z nich ponownie pliki WAV zgodne z uproszczoną wersją standardu RIFF, lub np. pociąć duży plik WAV na mniejsze, którymś z wymienionych w dziale Do pobrania programów.

* * *

UWAGA: Ze względu na ewentualną mozliwość wykorzystania tego urządzenia w sposób niezgodny z przeznaczeniem (którym są badania bioakustyczne i akustyczne, rejestracja muzyki, dźwięków przyrody, wywiady itp.) prosimy o zapoznanie się z aspektami prawnymi użytkowania innego niż w wymienionych zastosowaniach – na TEJ stronie.

_______________________________________________

* Rejestrator w wersjach starszych (DR-05 i DR-05 v2) nagrywa także na kartach Micro-SDXC po uprzednim sformatowaniu na FAT32. Link do programu umożliwiającego sformatowanie kart SDXC na FAT32: https://www.easeus.com/partition-master/format-64gb-sd-card-to-fat32.html