+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

NOWOŚĆ W OFERCIE !!!

 

(Ze względu na globalne niedobory mikroprocesorów dostępna jest ograniczona ilość !) 

Automatyczny polowy rejestrator szerokopasmowy Luna Recorder FR-1

 

fr-1_otwarty

Rejestrator LunaRecorder FR-1 z 2022r. (kliknij w obraz aby powiększyć)

Produkt był nieoficjalnie dostępny w sprzedaży od roku 2021.
Zaprojektowany pod koniec roku 2019 przeszedł pierwsze testy w roku 2020. W latach 2020-2022 po kilku modyfikacjach był i nadal jest używany w różnych projektach przyrodniczych, m.in.:

  • Ekspertyza chiropterologiczna stanowiąca uzupełnienie wiedzy o przedmiotach ochrony obszaru Natura 2000 Łęgi Odrzańskie PLH020018, obejmująca badania aktywności nietoperzy przy użyciu zestawu rejestratorów ultradźwiękowych, odłowów i poszukiwaniu kryjówek nietoperzy w budynkach i dziuplach drzew (przy użyciu zestawu fotopułapek) oraz rejestracji śmiertelności i aktywności nietoperzy na DK 338; w terminie wrzesień 2019 – styczeń 2022 r., Regionalna Dyrekcja Ochrony Przyrody we Wrocławiu;

  • Ekspertyza chiropterologiczna stanowiąca uzupełnienie wiedzy o przedmiotach ochrony obszaru Natura 2000 Pasmo Krowiarki PLH020019, obejmująca badania aktywności nietoperzy przy użyciu zestawu rejestratorów ultradźwiękowych, odłowów i poszukiwaniu kryjówek nietoperzy w dziuplach i budynkach, w terminie wrzesień 2019 – styczeń 2022 r., Regionalna Dyrekcja Ochrony Przyrody we Wrocławiu;

  • Ekspertyza chiropterologiczna stanowiąca uzupełnienie wiedzy o przedmiotach ochrony obszaru Natura 2000 Masyw Chełmca PLH020057, obejmująca badania aktywności nietoperzy przy użyciu zestawu rejestratorów ultradźwiękowych, odłowów i poszukiwaniu kryjówek nietoperzy w budynkach i dziuplach drzew (przy użyciu zestawu fotopułapek); w terminie wrzesień 2019 – styczeń 2022 r.; Regionalna Dyrekcja Ochrony Przyrody we Wrocławiu;

  • Rejestracja szerokopasmowa głosów nietoperzy do projektu pn. “Ochrona zagrożonych gatunków nietoperzy w ramach sieci Natura 2000 w województwie podkarpackim” w okresie kwiecień – wrzesień 2021 r., Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Projekt nr. POIS.02.04.00-00-0148/16-03.

Rejestrator

Rejestrator LunaRecorder FR-1

FR-1 w terenie

Rejestrator FR-1 w opcjonalnej osłonie maskującej

Bardzo niskie szumy

Szumy własne toru zapisu na poziomie ok. 24dB* SPL czyli ok.5dB niżej niż ekwiwalentne szumy własne mikrofonów ME-4X  (* dla mikrofonu audio ME-7X szumy ekwiwalentne toru to ok. 10dBA SPL)

Długi czas pracy

Nawet setki godzin nagrań audio lub ponad 100h nagrań nietoperzy przy zasilaniu z 4 ogniw AA (akumulatorki lub baterie), czyli np. 21 nocy po 6h przy zapisie ciągłym przy Fs=192kHz. Triggering zapewni nawet do kilku miesięcy pracy na pojedyńczym komplecie AA. 

Wymienne mikrofony

Dostępne wodoodporne mikrofony o różnych charakterystykach. Zarówno do nagrań ultradźwiękowych jak i w paśmie dźwięków słyszalnych.

Poniżej na zdjęciu spektrogramy porównawcze fragmentu nagrania odległych echolokacji (na granicy szumów własnych sprzętu) wykonanego w tym samym czasie na rejestratorze LunaRecorder FR-1 i na ecoObs batcorder 3.1. O ile widmo szumów w rejestratorze ecoObs batcorder jest bardziej jednolite i równomiernie rozłożone w paśmie użytkowym, to jednak FR-1 dzięki niższym poziomie szumów toru rejestracji (widać tylko szum własny sensora mikrofonu w okolicach 25kHz i 60kHz) zapisuje nawet cichsze ultradźwięki a także mniejsze straty sygnału i jego większy zakres częstotliwościowy niż batcorder 3.1.  

Poniżej widać zawartość pliku GPS.txt utworzonego automatycznie przed rozpoczęciem zaplanowanej rejestracji: 

Wyróżnione na powyższym zdjęciu na niebiesko (zaznaczone kursorem) koordynaty ostatniego namiaru są zwykle najdokładniejsze i je można skopiować z pliku tekstowego i wkleić bezpośrednio do okna wyszukiwarki Google Maps lub Google Earth:

Rejestrator Luna Recorder FR-1 w roku 2022 posiada:

Wodoszczelną i solidną obudowę z poliwęglanu zapewniającą całkowitą odporność na warunki pogodowe (deszcz, śnieg, mgła, zanurzenie w wodzie itp.) już po szybkim zamknięciu masywnego zatrzasku. Zatrzask można dodatkowo zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem przez przekręcenie palcami obrotowego zamka, lub nawet zabezpieczyć przed otwarciem przez postronne osoby dodatkowo zabezpieczając zamek przez zablokowanie go specjalnym kluczykiem (2szt na wyposażeniu standardowym).

Dwa ucha montażowe na różnego rodzaju paski, gumy itp oraz okrągły otwór np. na stalową linkę a także dzięki przewężeniu w centralnej części – umożliwia szybki montaż na słupach, drzewach itp za pomocą taśm lub elastycznych linek itp. Standardowo obudowa jest w kolorze jasnej zieleni, możliwe są jednak (opcjonalnie / po uzgodnieniu) modyfikacje kolorów lub wyposażenie w dodatkowe osłony maskujące. Możliwe jest także zamontowanie dodatkowych uchwytów lub zabezpieczeń do obudowy.

Wodoszczelne złącze mikrofonowe umożliwiające bezpośrednie (jak i poprzez dedykowany opcjonalny przedłużacz) podłączenie mikrofonu zewnętrznego. Złącze blokowane jest poprzez dokręcenie tulei wtyku mikrofonu lub przedłużacza.

Zewnętrzny wodoodporny mikrofon wymienny, który umożliwia nie tylko wymianę w terenie przez użytkownika bez konieczności wysyłki do producenta, ale także zapewnia poszerzenie kąta stożka odbioru sygnałów (względem mikrofonów wbudowanych jak np. w Wildlife Acoustics MiniBat czy Pettersson D500x itp) jak również zmianę charakterystyki częstotliwościowej/szumowej/kierunkowej przez użycie innego dostępnego opcjonalnie modelu mikrofonu. Standardowe mikrofony ultradźwiękowe-szerokopasmowe ME-4X lub nowy ME-6X a także nowy superniskoszumowy mikrofon audio ME-7X mają zamontowane niskostratne osłony przeciwwietrzne MF-1. 

Niskoszumowy przedwzmacniacz mikrofonowy zapewniający wysoką jakość nagrań i akceptujący zarówno mikrofony o wyjściu tzw. niesymetrycznym, jak również mikrofony o wyjściu symetrycznym (typu “balanced”) umożliwiające znaczną redukcję elektromagnetycznych zakłóceń zewnętrznych (sieci energetyczne, komputerowe, komórkowe itp), zwłaszcza przy stosowaniu mikrofonu podłączonego do rejestratora opcjonalnym kablem mikrofonowym. 

Przełącznik czułości mikrofonu – mechaniczny typu DIP-switch umożliwiający manualną korekcję czułości mikrofonu niezależną od wewnętrznych ustawień programowych (4 możliwe poziomy wzmocnienia).

Przełączany elektroniczny filtr HPF (górnoprzepustowy) ustawiany manualnie i niezależnie od filtracji cyfrowej ustawianej z poziomu programu konfiguracyjnego. Dostępne do wyboru są 4 różne częstotliwości np. 5kHz, 7.5kHz, 10kHz i 15kHz, a także kilka kombinacji “pośrednich”, ale mogą one być po konsultacji zmienione na inne (np. do projektu “podkowcowego” jedna z częstotliwość filtracji została zmieniona na 70kHz, zaś do projektu “puchaczowego” były zmienione 2 częstotliwości na 200Hz i 250Hz). Filtr HPF można także wyłączyć osobnym przełącznikiem suwakowym. Filtra elektronicznego można używać w połączeniu z ok. 3x mniej skutecznym (w aktualnej wersji firmware) filtrem programowym.

Włącznik komentarza słownego (przycisk COM) umożliwiający dokonanie krótkich nagrań audio z mikrofonu z pominięciem filtra HPF.

2 rodzaje triggeringu (zapisu wyzwalanego sygnałem z mikrofonu) – triggering programowy (zapis do jednego pliku z pominięciem ciszy, ewentualnie z możliwością odtworzenia / rekonstrukcji usuniętych fragmentów ciszy) oraz triggering sprzętowy ustawiany manualnie przełącznikami typu DIP-switch (zapis każdego sygnału lub sekwencji do osobnych plików). Możliwa jest oczywiście także praca ciągła bez triggeringu.

Zegar czasu rzeczywistego z kalendarzem uwzględniającym lata przestępne. Wykorzystywany jest on do tagowania nagrań oraz do programowania czasów rejestracji (w aktualnej wersji firmware – do 4 okresów rejestracji w cyklu dobowym), co można jeszcze zwiększyć wykorzystując dodatkowe automatyczne dzielenie plików i separowanie nagrań odcinkami czasu) a także zaprogramowanie daty początku i/lub końca rejestracji. Możliwy jest także zapis z pominięciem terminarza, uruchamiany manualnie (przełącznikiem).

Termometr mierzący i logujący temperaturę wnętrza rejestratora w stopniach Celsjusza (logi w metadanych plików WAV).

 Rejestracja standardowych plików WAV z metadanymi (unikalny numer seryjny rejestratora, czas i data pliku, napięcie zasilania i temperatura) zapisywnymi w aktualnej wersji firmware w standardzie BWF. Praktycznie każdy współczesny program do analizy lub obróbki plików WAV jest zgodny z tym standardem.

Wbudowane duże gniazdo karty pamięci na pełnowymiarowe karty SD (SDHC / SDXC). Rejestrator pracuje na wszystkich dostępnych typach systemu plików (FAT16, FAT32 oraz exFAT) bez konieczności przeformatowywania nowych kart. Karty pełnowymiarowe (“duże SD”) są bardziej odporne mechanicznie, wygodniejsze w obsłudze, a także są bardziej widoczne np. w trawie niż wersje “micro”.

 Automatyczny wyłącznik zasilania po wykryciu nadmiernego spadku napięcia zasilającego (np. dla ochrony akumulatorów przed nadmiernym rozładowaniem) automatycznie zakończy rejestrację i przejdzie w stan uśpienia. Można go wyłączyć z poziomu programu konfiguracyjnego. 

Przetwornicę DC/DC, która zwiększa efektywność wykorzystania zasilania odzyskując energię z nadmiarowego napięcia zasilania, która w innym przypadku była by wytracona (zamieniona na ciepło). Dodatkowo uniezależnia ona poziom szumów toru analogowego od napięcia zasilania, a także zwiększa zakres napięć zasilania zewnętrznego nawet do 15V (różne baterie / akumulatory / powerbanki / zasilacze). 

Wewnętrzne złącze EXT BAT do podłączenia dodatkowego zasilania wewnętrznego lub opcjonalnego wodoszczelnego gniazda zasilania zewnętrznego.

Zabezpieczenie przed niewłaściwą polaryzacją zasilana wbudowanego (koszyk AA na płytce głównej) jak i dodatkowego wewnętrznego lub zewnętrznego. 

Wewnętrzny superkondensator (“wieczna bateria” nie wymagająca wymiany przez użytkownika), podtrzymuje on zasilanie wewnętrznego zegara w czasie wymiany akumulatorków – znane i sprawdzone rozwiązanie stosowane także w detektorach LunaBat DFR-1/DFR-1pro.

Wbudowany (opcjonalny) odbiornik GNSS (GPS+Glonass+Galileo+Beidou) którego moduł odbiorczy jest używany także w mobilnym odbiorniku GP-3, wraz z selektywną anteną ceramiczną typu “patch” – umożliwia nawet w trudnych warunkach terenowo-pogodowych precyzyjną aktualizację czasu i daty zegara wewnętrznego, ale także przypisanie sesji nagrań do koordynat zapisywanych w pliku tekstowym. Ponadto logowana jest także z dużą dokładnością zmierzona rzeczywista częstotliwość próbkowania, co może mieć znaczenie przy dłuższych rejestracjach.

Wbudowany (opcjonalny) kontaktron (czujnik magnetyczny) umożliwiający aktywację rejestracji magnesem po zamknięciu obudowy.

Dwa zestawy kontrolek sygnalizujących stan urządzenia (kolorowe diody LED) świecące wewnątrz oraz dodatkowe – świecące przez okienko/światłowód na zewnątrz urządzenia. Zewnętrzne kontrolki można manualnie wyłączyć przełącznikiem suwakowym lub wyłączyć oba zestawy kontrolek w programie konfigurującym. 

UWAGA: Ponieważ rejestrator LunaRecorder FR-1 ze względu na wykorzystanie mikrokontrolera Silicon Labs z tej samej rodziny – jest programowo wstecznie kompatybilny z urządzeniami AudioMoth w zakresie funkcji wykorzystywanych przez te urządzenia i jest zgodny z oprogramowaniem typu open-source stworzonym do nich – tymczasowo można używać w FR-1 aktualnych (choć najlepiej: sprawdzonych przez Producenta) wersji firmware i dedykowanego programu konfigurującego.

Ale…

W najbliższej przyszłości planowane są m.in.:

  • Różne wzory i kolory opcjonalnych osłon maskujących umożliwiające lepsze dopasowanie maskowania do otoczenia
  • Dodanie/zmiana standardu zapisu metadanych na zgodny z coraz popularniejszym standardem “GUANO” (do odczytu przez specjalizowane programy “nietoperzowe”)
  • Dodanie opcji zapisu uwzględniającego wschody i zachody słońca (aktualnie dla wszystkich dni we wskazanym zakresie jest ta sama pora nagrań)
  • Dodanie opcjonalnego wyświetlacza LCD (na dodatkowej płytce w prawej/dolnej komorze obudowy) i ewentualnie dodatkowej klawiatury. Zamiennie z opcjonalną płytką dodatkowego zasilania wewnętrznego, wewnętrznej ładowarki i/lub sterownika panela słonecznego itp.
  • Dodanie trybu transektowego (z logowaniem koordynat trasy w jakimś popularnym formacie np. KML lub GPX)
  • Dodatkowe opcjonalne moduły rozszerzające funkcjonalność np. Frequency-Division do podsłuchu ultradźwięków na słuchawkach i/lub zapisu np. 10x mniejszych plików
  • i inne drobniejsze modyfikacje sprzętowe (np. wielkość pamięci RAM itp.) oraz aktualnie dostępnego firmware i programu konfigurującego. 

Dane techniczne rejestratora Luna Recorder FR-1:

Maksymalny zakres rejestrowanych częstotliwości rejestratora ……………………….……………………………………….…. od ok. 2Hz do 190kHz
Format zapisu …………….…………………….………………………………………………………………………………………………. WAV (PCM, 16-bit, 1-channel)
Tryby zapisu w zaprogramowanych porach ……………………………………. ciągły lub wyzwalany poziomem (sprzętowy lub programowy)
Dodatkowa elektroniczna filtracja górnoprzepustowa ……………………………………………………. 18dB/okt, 4 częstotliwości lub wyłączona
Częstotliwości odcięcia filtra górnoprzepustowego ………………………………………………………………………….. 5kHz, 7.5kHz, 10kHz i 15kHz*
Dynamika rejestrowanych sygnałów ultradźwiękowych …………………………………………….…………………… ok. 60dB (+/-2dB) @Fs=192kHz
Ekwiwalentny poziom szumów własnych (z mikrofonem ME-6X) ……………………………………………………………………………. 26dBA (+/-2dB)
Ekwiwalentny poziom szumów własnych (z mikrofonem audio MEA-1X) ………………………………………………………………….14dBA (+/-2dB)
Maksymalny łączny czas rejestracji (rejestracja ciągła, Fs=192kHz, zasilanie 4*AA 2500mAh) ……………………………………………….. >100h
Maksymalny łączny czas rejestracji audio (rejestracja ciągła, Fs=48kHz, 4*AA 2500mAh) ……………………………………………………… >200h
Maksymalny czas czuwania w trybie rejestracji wyzwalanej (triggerowanej, 4*AA 2500mAh) ……………………………………………….. >750h
Maksymalny czas czuwania pomiędzy zaprogramowanymi rejestracjami ………………………………………………………………………….. >2000h
Zasilanie standardowe ……………….…………………………………….….…………………………………………………………..……. 4 baterie/akumulatory AA
Zasilanie dodatkowe (obok lub zamiast standardowego) ………………………………….. dodatkowe 4 ogniwa AA lub pakiety Li-Ion/Li-Po*
Wymiary zewnętrzne (bez mikrofonu) ….………………………………………………………………………………..…..………………………… 160x114x54 mm
Waga (bez zasilania/baterii) …………………………………………………………………………………………………………..……………………………………….. 130 g

Cena już od 2699zł* brutto !


*Cena zestawu uzależniona od zamawianych ilości i składu dodatkowego wyposażenia, które może być dobrane po konsultacji. Podana tu kwota dotyczy rejestratora z mikrofonem wodoodpornym ME-6X.
Dostępne są też dodatkowe akcesoria (karta pamięci, 4 akumulatory AA min.2450mAh, przedłużacz mikrofonowy, woreczek maskujący, wbudowany moduł GPS/GNSS, kontaktron do aktywacji magnesem z zewnątrz, dodatkowe wodoszczelne złącze zasilania zewnętrznego i inne po uzgodnieniu)

W sprawie szczegółów prosimy o KONTAKT.

Skrócona/”robocza” instrukcja obsługi rejestratora Luna Recorder FR-1: <LINK>
(link do instrukcji obsługi można znaleźć także pod zakładką DO POBRANIA na górze strony w sekcji INSTRUKCJE OBSŁUGI.