+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

   Luna Lure UMP-2

   Mobilne samodzielne urządzenie wabiące (SKU#364)

    

   NOWOŚĆ!!!  – 3 urządzenia w jednej obudowie!!!

   JEDYNY NA ŚWIECIE MOBILNY 2-kanałowy WABIK, AKTYWNY GŁOŚNIK

   i KARTA DŹWIĘKOWA USB do playbacku z komputera* 

    

    


   Luna Lure UMP-2 - wielozadaniowe urządzenie ultradźwiękowe

   Luna Lure UMP-2 – wielozadaniowe urządzenie ultradźwiękowe

   Luna Lure UMP-2 jest ulepszoną i rozbudowaną konstrukcją względem naszego pierwszego wabika Luna Lure UMP-1. Jest kompletnym urządzeniem do szerokopasmowego playbacku lub wabienia nietoperzy ale także i innych zwierząt dzięki szerokiemu spektrum reprodukowanych częstotliwości. Działa na zasadzie reprodukcji dźwięków słyszalnych lub ultradźwięków z plików WAV, MP3, FLAC lub APE, mono- lub stereofonicznych (praca jedno- lub dwukanałowa) zapisanych na kartach pamięci SD/SDHC/SDXC. Wbudowane zasilanie (8 ogniw AA/R6: baterie lub akumulatory Ni-MH) umożliwia kilku- kilkunastogodzinną pracę w terenie, w razie potrzeby można także podłączyć zasilanie zewnętrzne. Wyjątkowość tej konstrukcji na tle konkurencji polega na zmniejszonej masie i rozmiarach zewnętrznych oraz większej mocy wyjściowej przy jednocześnie większym kącie propagacji ultradźwięków (brak kołnierzowej osłony głośnika, lepsza ochrona głośnika w postaci przezroczystej akustycznie metalowej osłony) oraz możliwości podłączenia zewnętrznego źródła sygnału poprzez wejście sygnałowe
   LINE-IN (urządzenie pracuje wtedy jako ultradźwiękowy głośnik aktywny). Większa moc wyjściowa wewnętrznego wzmacniacza jest wykorzystywana m.in. do kompensacji charakterystyki częstotliwościowej głośnika, dzięki czemu reprodukowane pasmo jest także szersze, co umożliwia reprodukcję echolokacji np. podkowca małego (Rhinolophus hipposideros). Możliwe jest także odtwarzanie głosów socjalnych nietoperzy a nawet śpiewu większości ptaków, dzięki obniżeniu dolnej częstotliwości granicznej do ok. 1 kHz.  Dodatkowo do odtwarzacza  Luna Lure UMP-2  można kaskadowo podłączyć aktywne głośniki ultradźwiękowe  Luna Speaker UMS-1  z własnym niezależnym zasilaniem poprzez wyjście sygnałowe  LINE-OUT np. dla dalszego rozszerzenia szerokości wiązki (np. skierowanie ultradźwięków w przeciwnych kierunkach po obu stronach sieci) lub zwiększenia promieniowanej mocy w danym kierunku. Przez zastosowanie dwukanałowego przetwarzania sygnału z nagrań na karcie pamięci po podłączeniu dodatkowego zewnętrznego głośnika Luna Speaker UMS-1 można uzyskać dwa niezależne źródła dźwięków lub ultradźwięków. Dodatkowo na panelu sterowania zostały dodane przyciski do przełączania plików (następny, poprzedni), włącznik start/pauza odtwarzania (umożliwia także przełączenie do trybu USB-DAC lub do pracy jako aktywny głośnik), oraz zapętlaj aktualny plik (domyślnie w pętli odtwarzane są wszystkie pliki na karcie pamięci ale można zapętlić aktualnie odtwarzany plik).
   LunaLure UMP-2 - panel sterowania

   LunaLure UMP-2 – panel sterowania

   Gniazdo 1/4″ do zamocowania na statywie


   Na spodzie obudowy znajduje się wzmocnione gniazdo statywowe z tzw. „małym gwintem fotograficznym” (UNC 1/4″) do zamocowania na statywie lub szynie UM-1 lub UM-2. Na spodzie obudowy znajdują się także cztery elastyczne nóżki do stabilnego ustawienia na powierzchniach płaskich, zaś na górnej ściance zamontowany jest uchwyt oczkowy ze stali nierdzewnej do zawieszenia np. na  gałęzi. 

    

    

    

   • Planowana rozbudowa:

   W urządzenie wbudowany jest także interfejs USB, przez który można aktualnie odtwarzać niezniekształcone sygnały z próbkowaniem do 96kHz. Interfejs umożliwia także transfer danych na kartę pamięci (gniazdo karty pamięci widoczne jest jako czytnik SD). Interfejs ten ma jednak w przyszłości służyć do szerokopasmowej reprodukcji ultradźwięków bezpośrednio z komputera (pracuje jako jednokierunkowa 2-kanałowa karta DAQ). Aktualne sterowniki umożliwiają poprawnną pracę tylko do 96kHz próbkowania, choć od strony sprzętowej interfejs może pracować aż do 384kHz, to jednak programowe sterowniki urządzenia wymagają dopracowania, aby urządzenie poprawnie reprodukowało sygnał także przy przy próbkowaniach 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz i 384kHz. Przełączanie trybu pracy odbywa się przez dwukrotne wciśnięcie przycisku PLAY PAUSE, po ponownym włączeniu urządzenie zgłasza się jako mobilny odtwarzacz.
   Do odtwarzania ultradźwięków o częstotliwościach wyższych niż 48kHz bezpośrednio z komputera za pomocą urządzenia na chwilę obecną można posłużyć się osobnym, również dwukanałowym interfejsem LunaDAC-1 dostępnym w naszej ofercie, zaś LunaLure UMP-2 służy wtedy jako aktywny głośnik ultradźwiękowy, który można podłączyć do interfejsu nawet bardzo długim kablem sygnałowym.

   Parametry techniczne:

   • Moc szczytowa wbudowanego wzmacniacza: ……………………………………………………………………………………………………………… 12 W
   • Zakres reprodukowanych częstotliwości: …………………………………………………………………………………………………… 1 kHz – 140 kHz
   • Stosunek sygnał/szum na wyjściu wzmacniacza: ……………………………………………………………………………………………………… >90 dB
   • Zasilanie wewnętrzne: ……………………………………………………………………………………………………… 8 ogniw AA/R6 (1.2-1.5V/ogniwo)
   • Odtwarzanie z kart: ………………………………………………………………………………………………. SD/SDHC/SDXC* o pojemności 2 – 64GB
   • Częstotliwości próbkowania plików na karcie pamięci ………………………………….. 384, 352.8, 192, 176.4, 96, 88.2, 48 i 44.1kHz *
   • Częstotliwości próbkowania interfejsu USB-DAC** …………………………………………. 384, 352.8, 192, 176.4, 96, 88.2, 48 i 44.1kHz
   • Rozdzielczość przetwornika DAC i plików na karcie pamięci: ………………………………………………………………….. 16, 24 lub 32 bity *
   • Ilość kanałów (pliki na karcie lub poprzez interfejs USB-DAC**) …………………………………………………….1 lub 2 (mono lub stereo)
   • Regulator głośności: ………………………………………………………………………………………………………….. dwa przyciski -/+ , w 32 krokach
   • Wskaźnik poziomu wysterowania: …………………………………………………………………………………………………. 5-cio punktowy LEDBAR
   • Wskaźnik przesterowania końcówki mocy ………………………………………………………………………………. czerwony LED za LEDBAREM
   • Kontrolka pracy / indykator trybów przacy urządzenia ………………………………………………… żólty LED nad włącznikiem zasilania
   • Złącza na panelu lewym …………………………………………………………………………………. wyjście liniowe / wejście liniowe / złącze USB
   • Złącza na panelu prawym ………………………………………………………. zasilanie wewnętrzne***/ karta pamięci***/ zasilanie zewn.
   • Czułość wejścia liniowego (dla max. mocy bez przesterowania) ……………..……………………………………….. 1,45 Vrms (+/- 0,1 Vrms)
   • Impedancja wejścia liniowego …………………………………………………………………………………………………………….. 33 kOhm (+/- 1kOhm)
   • Wzmocnienie sygnału (na wyjściu liniowym wzgl. wejścia liniowego) …………..…………………………………………………. 0dB (+/-0,5dB)
   • Impedancja wyjścia liniowego ………………………………………………………………………….……………………………………………………… <10 ohm
   • Uchwyty  ……………………………………………………………………………………………………….. ¼’ do statywu foto / oczkowy do zawieszania
   • Wymiary ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………. 14 x 13 x 6,5 cm
   • Waga (z bateriami) …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. 960 g


   _____________________________________________

   * – dostępne przez sterownik ASIO (można używać np. popularnego odtwarzacza Foobar dzięki pluginowi ASIO), lub poprzez bezpośredni dostęp do sterownika ASIO z poziomu programów komputerowych obsługujących ten tryb. Sterownik do systemów Windows XP/Vista/7/8/10 obsługujący tryb ASIO do 384kHz/32-bit/2-ch jest dostarczany na karcie pamięci, a także w zakładce Do pobrania. Istnieje także możliwość odtwarzania z komputera poprzez sterownik typu WDM jako zwykła karta dźwiękowa USB Audio – odtwarzanie jest wtedy ograniczone do maksymalnej częstotliwości próbkowania 96 kHz.

   ** – karty SDXC powinny być sformatowane z użyciem systemu plików FAT32, np. za pomocą programu SD Formatter

   ***- złącza pod klapką ochronną przykręcaną dwoma śrubami z radełkowymi łbami nie wymagającymi klucza (dokręcane palcami)

   Do standardowego trybu pracy, czyli do wabienia punktowego z jednego kierunku w sieć wystarczy sam wabik Luna Lure UMP-2. Schemat ustawienia sprzętu wygląda wtedy następująco:

    

   Standardowe ustawienie przy jednokanałowym wabieniu nietoperzy

   Standardowe ustawienie przy jednokanałowym jednogłośnikowym wabieniu nietoperzy (sam odtwarzacz)

   Nietoperz po drugiej stronie sieci znajdujący się w osi (w stożku) promieniowania głośnika odtwarzacza słyszy głosy i zaciekawiony / zwabiony podlatuje bliżej źródła sygnału, po drodze trafia jednak na rozstawioną sieć. Ze względu na kierunkowość promieniowania ultradźwięków – ich intensywność szybko maleje poza osią (stożkiem) promieniowania głośnika. Intensywność ta w dodatku maleje tym szybciej, im większa jest częstotliwość nadawanego sygnału. W efekcie nietoperz znajdujący się poza osią (stożkiem) promieniowania głośnika (czy nawet za głośnikiem lub nad nim, po tej samej stronie sieci) nie usłyszy reprodukowanych ultradźwięków i nie zostanie zwabiony / złapany w sieć.

   Aby temu zaradzić można do wabika LunaLure UMP-2 podłączyć kablem sygnałowym aktywny głośnik ultradźwiękowy Luna Speaker UMS-1 i ustawić go po drugiej stronie sieci:

   Standardowe ustawienie przy dwukanałowym wabieniu nietoperzy

   Standardowe ustawienie przy dwukanałowym dwugłośnikowym wabieniu nietoperzy

   Dzięki temu można praktycznie dwukrotnie zwiększyć skuteczność odłowów. Ma to szczególne znaczenie, jeśli nie znamy typowej trasy przelotów nietoperzy ale także i w przypadku ptaków, gdyż kierunkowość głośnika zaczyna rosnąć już od ok. 1 kHz, zatem nawet ptaki mogą nie usłyszeć dźwięków z tyłu głośnika lub nad nim, a jeśli już je w końcu usłyszą zbliżając się do osi promieniowania przetwornika (gdzie sygnał jest najsilniejszy) – może być już na tyle daleko, że mogą nie wpaść w sieć.

   Przy zastosowanym w odtwarzaczu Luna Lure UMP-2 unikalnym rozwiązaniu jakim jest dwukanałowe przetwarzanie i dwa przetworniki DAC (cyfrowo-analogowe) w jednej obudowie po podłączeniu zewnętrznego głośnika Luna Speaker UMS-1 możliwe są dwa rodzaje pracy:

   • praca dwukanałowa dwugłośnikowa (stereofoniczna) – głośnik odtwarzacza Luna Lure UMP-2 odtwarza sygnał kanału prawego (kanał 1) zapisanego w dwukanałowym/stereofonicznym nagraniu z karty pamięci, zaś podłączony aktywny głośnik Luna Speaker UMS-1 odtwarza sygnał kanału lewego (kanał 2). Dzięki temu możliwe jest np. odtwarzanie dwóch różnych sygnałów w różnych kierunkach, co jest bliższe sytuacji występującej w rzeczywistości, gdyż np. dwa nietoperze nie mogą nadawać różnych głosów z tego samego miejsca w przestrzeni;
   • praca jednokanałowa (monofoniczna) dwu-/lub więcej/-głośnikowa – zarówno głośnik odtwarzacza Luna Lure UMP-2 jak i głośnik aktywnego głośnika/aktywnych głośników Luna Speaker UMS-1 odtwarzają ten sam (lub taki sam) sygnał z nagrania z karty pamięci. Aby uzyskać ten rodzaj pracy należy wcześniej odpowiednio przygotować w edytorze nagrania poprzez utworzenie nagrania jednokanałowego / monofonicznego (można też użyć nagrania stereofonicznego / dwukanałowego, lecz powinno mieć ono identyczny sygnał w obu kanałach np. po ich uprzednim zmiksowaniu).

   Ten drugi tryb pracy (mono) może być szczególnie przydatny w przypadku konieczności zwiększenia zasięgu wabienia poprzez ustawienie urządzeń obok siebie w niewielkiej odległości i skierowanie ich w tym samym kierunku (moc sygnałów promieniowanych z poszczególnych urządzeń się zsumuje). Można także skierować poszczególne urządzenia w różnych kierunkach, w ten sposób zmniejszy się efekt kierunkowości głośników czyli rozszerzymy szerokość promieniowanej wiązki. Do takiego rodzaju pracy przydatna może być szyna UM-1, dzięki której można połączyć mechanicznie wabik z głośnikiem i zamontować je na jednym statywie lub powiesić za jedno oczko.

   Implikacji zastosowania takiego rozwiązania jest wiele. Można np. prowadzić odłowy w dwóch (lub więcej) oddalonych od siebie miejscach posługując się tylko jednym odtwarzaczem Luna Lure UMP-2 i podłączonym do niego jednym (lub więcej) aktywnym głośnikiem Luna Speaker UMS-1. Przy czym podłączenie kolejnych głośników aktywnych odbywa się kaskadowo – do pierwszego podłączonego głośnika aktywnego podłącza się drugi, do drugiego trzeci itd. Sumaryczny koszt takiego rozwiązania jest zdecydowanie niższy, niż w przypadku stosowania oddzielnych urządzeń odtwarzających dla poszczególnych miejsc odłowów i ze względu na dużo niższą cenę głośnika aktywnego wraz z kablem sygnałowym niż osobnego odtwarzacza jest tym bardziej opłacalny, im więcej takich miejsc obejmują odłowy.

   Schemat podłączenia trzech (lub więcej) urządzeń:

   Luna Lure UMP-2 zapewnia sygnał dla aktywnych głośników Luna Speaker UMS-1

   Luna Lure UMP-2 zapewnia sygnał dla aktywnych głośników Luna Speaker UMS-1

   W przykładzie powyższym możliwa jest także konfiguracja „mieszana” tj. odtwarzacz LunaLure UMP-2 reprodukuje sygnał z kanału 1 / prawego, zaś podłączone doń aktywne głośniki Luna Speaker UMS-1 reprodukują sygnał z kanału 2 / lewego.

   Zastosowanie aktywnego głośnika ultradźwiękowego podłączonego do źródła sygnału o poziomie liniowym ma tą zaletę (względem głośników pasywnych stosowanych w konkurencyjnych rozwiązaniach), że sygnał przesyłany niskoprądowym kablem nie jest tak zdegradowany (osłabiony i ograniczony częstotliwościowo) jak to jest w przypadku przesyłania sygnału do głośników pasywnych kablem głośnikowym. Dzięki temu rozstawienie poszczególnych źródeł sygnału nie jest ograniczone do kilku metrów. Straty w kablach są zależne od wielu parametrów elektrycznych układu, a największe znaczenie ma stosunek impedancji kabla do impedancji odbiornika/głośnika, przy czym impedancja obu elementów zmienia się z częstotliwością). W przypadku głośników pasywnych już w kilkumetrowych kablach występują z tego powodu duże straty mocy i ograniczenie pasma sygnału, który ma wypromieniować przetwornik o względnie niskiej impedancji znamionowej (np. 4 ohm). Przy zastosowaniu połączenia kablem sygnałowym niskoprądowym, gdzie odbiornik ma nieporównywalnie wyższą impedancję niż impedancja kabla – sygnał można przesyłać na znaczne odległości praktycznie bez strat (straty są niezauważalnie lub pomijalnie małe).


   Standardowe wyposażenie odtwarzacza Luna Lure UMP-2:

    

   • karta pamięci SD/SDHC z zestawem plików .WAV do wabienia kilku gatunków nietoperzy oraz sterownikami i oprogramowaniem niezbędnym do odtwarzania dźwięków lub ultradźwięków z komputera
   • koszyk do zasilania wewnętrznego z 8 szt. baterii lub akumulatorów AA/R6
   • zasilacz sieciowy 200-250V z kablem 1,6m (wtyk europejski kontynentalny)
   • kabel zasilający 3m z krokodylkami
   • wygodna wodoodporna torba/etui transportowe ET-5 z paskiem na ramię i licznymi kieszeniami na akcesoria
   • kabel USB do połączenia z komputerem
   • Instrukcja obsługi

   LunaLure UMP-2 z akcesoriami w torbie ET-5

   Wyposażenie dodatkowe (opcjonalne) :

   • mobilny aktywny głośnik szerokopasmowy/ultradźwiękowy Luna Speaker UMS-1
   • dwukanałowy interfejs USB LunaDAC-1 do pełnopasmowego playbacku z komputera
   • kabel zasilający z konektorami (oczkowe, widełkowe, wsuwki, klemy – rozmiary i długość kabla po uzgodnieniu)
   • zasilacz sieciowy 100-250V z kablem 2m (rodzaj wtyku po uzgodnieniu)
   • lekki statyw 105cm z gwintem fotograficznym
   • dodatkowa karta pamięci SD lub SDHC
   • uchwyt UM-1 (dł 18cm) do zamontowania / połączenia mechanicznego dwóch urządzeń z gwintami statywowymi
   • uchwyt UM-2 (dł. 30cm) do zamontowania / połączenia mechanicznego dwóch urządzeń z gwintami statywowymi
   • kabel sygnałowy do podłączenia zewnętrznego źródła sygnału (typ złącza po uzgodnieniu)
   • zapasowy/dodatkowy koszyk do zasilania wewnętrznego z 8 szt. baterii lub akumulatorów AA/R6
   • komplet akumulatorów 8szt AA/R6 w technologii LSD (Fujitsu White, Panasonic Eneloop lub Varta Ready2use)
   • Procesorowa ładowarka uniwersalna do akumulatorów AA/AAA (4 lub 8 niezależnych kanałów) zasilanie z 230V lub 12V

   Inne akcesoria do urządzenia – do indywidualnej konsultacji (kontakt).

   Do pobrania:

   • Instrukcja obsługi wabika LunaLure UMP-2 (v.0.3 „robocza” (PDF, 394 kB) POBIERZ>>
   • Sterowniki ASIO (v.2.4.2.2) i panel kontrolny dla systemów Windows XP/7/8.1/10 do interfejsu USB-DAC w LunaLure UMP-2 – (ZIP, 43MB) POBIERZ>>
   • Dekompresor archiwów ZIP (systemy Windows 7 i nowsze mają wbudowaną obsługę archiwów ZIP) – LINK>>
   • Link do darmowego odtwarzacza plików WAV, FLAC itp. przez sterowniki ASIO interfejsu USB-DAC w LunaLure UMP-2LINK>>
   • Link do Audacity – rozbudowanego lecz darmowego edytora plików WAV, FLAC itp. z którego można także odtwarzać nagrania przez sterowniki ASIO interfejsu USB-DAC w LunaLure UMP-2LINK>> 
   • Link do darmowego konwertera r8brain (wysokiej jakości resampler plików WAV) – LINK>>

    

   LUNA LURE UMP-2 (SKU#364)
   4599 zł
   (w tym 23% VAT, netto=3739,02 zł)

   Standardowe wyposażenie zestawu – patrz zakładka AKCESORIA na górze strony.


   UWAGA: Aktualny czas realizacji zamówień – do 10 dni roboczych od zaksięgowania wpłaty.]