+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

Korg MR-2

Mobilny rejestrator szerokopasmowy

 

MR2

(PRODUKT ARCHIWALNY – AKTUALNIE NIEDOSTĘPNY – przestał być produkowany ok. 2012/2013r)

Był dostępny w ofercie ASL w zestawach LUNA-BASIC-3HF oraz LUNA-MINI-3HF

Wysokiej jakości mobilny rejestrator stereofoniczny bogaty w różne przydatne funkcje, zapisujący na kartach SDHC do 32GB lub SDXC do 128GB*. Nagrywa z wbudowanych lub zewnętrznych mikrofonów (podłączonych do gniazda mic-input) lub z zewnętrznego źródła liniowego przez osobne gniazdo line-in. Predefiniowane automatyczne lub manualne ustawianie poziomu zapisu, odłączany filtr górnoprzepustowy, zegar do znaczników i datowania plików, limiter itp. Nagrywa w formatach WAV-PCM (16-24bit, 44.1 do 192kHz) zgodnych ze standardem BWF, oraz w formatach DSDIFF, DSF i WSD (1-bit 2.8MHz) a także mp2 i mp3 (128 do 320kbps, 44.1kHz).

Zasilany jest 2 bateriami lub akumulatorami rozmiaru AA/R-6. Na jednym komplecie pracuje ok. 3,5-5 h w zależności od realnej pojemności.
Porada dla użytkowników zestawu z detektorem LunaBat DFD-1 zasilanym z 2xAA: ponieważ rejestrator Korg wyłącza się przy napięciu ok. 1,11V/ogniwo, zaś detektor pobiera znacznie mniej prądu niż rejestrator – można wydłużyć czas pracy całego zestawu, np. po ok. 3-3,5h nagrania zamieniając akumulatory z tymi, które zasilają detektor. W ten sposób można na 1 komplecie (czyli 4 akumulatorach AA 2000mAh) osiągnąć czas rejestracji ok. 6-7h (lub 9-10h w przypadku akumulatorów o pojemności 2700mAh)..

Rejestrator ma także możliwość pracy na zewnętrznym zasilaniu 5V przez wbudowane gniazdo Mini-USB.

Pasmo przenoszenia w trybie WAV 192kHz – do 95kHz (+/-6dB – zmierzone) a w trybie DSD/1-bit – do 100kHz (wg informacji producenta) jest wystarczające do bezpośredniego zarejestrowania echolokacji wszystkich nietoperzy branych pod uwagę podczas przyrodniczego monitoringu przed- i poinwestycyjnego w Polsce, np. na farmach wiatrowych, terenach pod budowę dróg i autostrad itp. Sygnały o częstotliwościach powyżej 100kHz np. echolokacje podkowca małego (Rhinolophus hipposideros) są rejestrowane w sąsiednim kanale – z wyjścia części detektorowej (po podziale w systemie frequency division). W razie braku potrzeby rejestracji lub w ogóle nieobecności tego nietoperza – można przechowywać jedynie zapis kanału HF, wycięty i zmniejszony specjalnie przygotowanym do pracy z detektorem LunaBat DFD-1 konwerterem – link na dole strony.

Maksymalny czas zapisu pojedyńczego nagrania (na najnowszym firmware): 6h – wystarcza w większosci zastosowań (np. transekty, nasłuchy punktowe itp.).

Maksymalny czas zapisu na kartach SDHC/SDXC*:

[table id=2 /]
* karty SDXC – po sformatowaniu na FAT32. W dziale Do pobrania można znaleźć program do formatowania kart SDXC. W przyszłości pojemność kart SDXC może zostać zwiększona do granicy pojemności standardu SDXC – 2TB.

Producent zaleca użycie kart co najmniej klasy 4 (prędkość ciągłego zapisu min. 4MB/sek) – zapewni to ze sporym zapasem bezproblemowy zapis nawet w “najgęstszym” formacie DSD/2.8MHz/stereo oraz kilkukrotnie przewyższa przepływność danych w zalecanym do rejestracji monitoringowej trybie WAV-PCM/192kHz/24-bit/stereo (0.75MB/sek). W trakcie użytkowania większe znaczenie od minimalnej prędkości zapisu karty (nawet karty klasy 2 działają bezproblemowo w tym trybie) wydaje się mieć prędkość odczytu danych z karty pamięci – im wyższa jest to prędkość – tym mniej czasu trwa zgrywanie danych na dysk twardy komputera i ewentualna konwersja “w locie”. W większości przypadków prędkość odczytu karty jest wyższa niż prędkość zapisu, a w przypadku wielu kart klasy 4 bywa nawet nieco wyższa niż prędkość odczytu kart klasy 10 (np. ADATA uSDHC 32GB Class 4 -> 21MB/sek vs. ADATA SDHC 32GB Class 10 -> 19MB/sek). Wyższe transfery można uzyskać tylko z nadal bardzo drogimi ultra-szybkimi kartami SDHC lub SDXC w połączeniu z bardzo szybkimi czytnikami pracującymi z magistralą USB3.0, Fire-Wire czy PCI/PCIe. W ofercie ASL są optymalne cenowo karty z dużą prędkością odczytu, przetestowane pod względem kompatybilności i prędkości.

Informacje na stronie producenta: http://www.korg.com/mr2

Raport z pomiarów programem Rightmark Audio Analyzer jakości zapisu z wejścia line-in w trybie WAV-PCM 192kHz/24-bit – ZOBACZ>>
Przykładowy spektrogram “surowego” (nieobrobionego) nagrania z detektora LunaBat DFD-1:

DIV-HFpl

Na powyższym zdjęciu widać efekt działania detektora typu frequency-division z odtwarzaniem amplitudy. Sygnał w kanale prawym to oryginalny szerokopasmowy sygnał z mikrofonu, zaś w kanale lewym jest ten sam sygnał przetworzony przez detektor – dziesięciokrotnie zmniejszona częstotliwość, lecz także jako skutek uboczny sposobu działania tego systemu – razem ze sztucznie powstałymi nieparzystymi harmonicznymi (można doliczyć się nawet 25 harmonicznej!). Aby lepiej zaobserwować różnicę – na poniższej animacji widać w powiększeniu dopasowane częstotliwościowo zdjęcia tego samego sygnału z obu kanałów:

AnimDIV-HF

Widać tu nie tylko wyraźniejszy obraz zapisu szerokopasmowego niż zapisu z detektora, ale także cichsze pulsy echolokacyjne drugiego nietoperza (w okolicach 40-45kHz), na które nie zareagował już sam detektor lub zareagował w sposób bardzo utrudniający czy nawet uniemożliwiający prawidłowe rozpoznanie gatunku. W kanale szerokopasmowym widać także niskoczęstotliwościowe zakłócenia, które po przejściu przez detektor widoczne są na spektrogramie jako pionowe linie, trudne lub niemożliwe do odróżnienia od cichych echolokacji nietoperza. Oto jeszcze większe zbliżenie:

AnimDIV-HF2

Dzięki rejestracji szerokopasmowej można na spektrogramie zobaczyć znacznie więcej informacji niż przy rejestracji sygnałów z kanału detektora, dzięki czemu wykrywalność wzrasta i maleje liczba nieokreślonych w nagraniu gatunków, zaś sam proces rozpoznawania gatunku staje się łatwiejszy ze względu na precyzyjniejszy odczyt częstotliwości i kształtu przebiegu sygnałów echolokacyjnych.

Na poniższym zrzucie ekranowym widać, że połączenie detektora LunaBat DFD-1 z rejestratorem szerokopasmowym może nawet dać lepszą wykrywalność niż konkurencyjne rozwiązania szerokopasmowe. Ze względu na różnice w charakterystykach czułości i częstotliwościowych, a także charakterystykach kierunkowych oraz różnice w konstrukcji samego układu rejestracji – szerokopasmowy detektor Wildlife Acoustics SM2BAT+ praktycznie w ogóle nie zarejestrował echolokacji przelatującego borowca (na zdjęciu w górnej połówce widać 2 pulsy ok. 17kHz) oraz słabych pulsów innego nietoperza w okolicach 42-45kHz:

luna_vs_SM2

Przydatne informacje dotyczące zgrywania i zmniejszania objętości danych z rejestratora są TUTAJ

W 2013r wobec zaprzestania produkcji rejestratorów Korg MR-2 był już w przygotowaniu nasz autorski rejestrator szerokopasmowy z mniejszym poborem prądu, jeszcze szerszym pasmem przenoszenia, zapisujący pliki monofoniczne 16-bit i w 2014r. został zintegrowany z detektorem FD i po dodaniu wyświetlacza, klawiatury, sensora wilgotności i temperatury oraz dodaniu opcjonalnego odbiornika GPS/Glonass był oferowany jako detektor LunaBat DFR-1, który został w późniejszych latach zastąpiony detektorem LunaBat DFR-1 PRO dostępnym w aktualnej ofercie ASL. 

Zalecane ustawienia dla rejestratora KORG MR-2
(dla aktualnej wersji firmware – 1.1.0):

W zakładce SYSTEM:
Battery Type: NiH
A.Shutdown: Off
Back Light: Off
(przez całkowite wygaszenie podświetlenia LCD można uzyskać o kilkanaście minut dłuższy czas pracy na bateriach, np. 4h50m vs. 4h33m na Sanyo 2700mAh)

W zakładce REC FORMAT:
New Project Type: WAV (BWF),
Wav format:fs/bit: 192kHz/24bit
INPUT LEVEL: 0dB
(jeśli nietoperze będą kilkadziesiąt cm od mikrofonu (np. w jaskini, na strychu) wówczas mogą pojawić się przesterowania kanału HF – można wówczas ściszyć nieco poziom wejściowy przyciskami INPUT LEVEL o kilka dB. Przesterowanie toru FD jest raczej niemożliwe. Jeśli pojawią się w następnych wersjach firmware’u inne pozycje formatów zapisu np. 192kHz/16bit / mono – wówczas programowy konwerter SOX będzie zbędny.

W zakładce REC SETTING:
Limiter, Bass, St.Enchancer, PlugInPower: Off
Monitor: Off (brak podsłuchu z Korga na słuchawkach – można je podłączyć do detektora)
Input Level: Manual
Rec Start Mode: Normal SW
(Triggering wymaga jeszcze dopracowania/dobrania właściwych ustawień)