+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

Mikrofon ME-2

Ultradźwiękowy mikrofon z przetwornikiem wykonanym w technologii MEMS do detektorów LunaBat® i rejestratorów polowych LunARU®.

(po dołączeniu opcjonalnych adapterów możliwe zastosowanie w innym sprzęcie jako mikrofon ultradźwiękowy – skontaktuj się z Producentem)

ME2fr MEback

Mikrofon z przetwornikiem elektretowym firmy Knowles serii SPM typu MEMS (Micro Electro-Mechanical Systems) przeznaczony głównie do zastosowań ultradźwiękowych, ze względu na konstrukcję posiada zwiększoną czułość dla ultradźwięków względem pasma akustycznego i w związku z tym może być użyty do zastosowań audio w ograniczonym stopniu (niższa czułość dla dźwięków słyszalnych). Pasmo przenoszenia tego sensora zaczyna gwałtowniej niż w innych sensorach opadać powyżej częstotliwości ok. 60kHz, dlatego przy próbach skorygowania charakterystyki częstotliwościowej (np. do rejestracji ultradźwięków powyżej 100kHz) sensor ten zaczyna mieć duży poziom szumów własnych. Poniżej 65kHz trudno o czulszy sensor typu MEMS.

Producent sensora użytego w mikrofonie testuje go przez 1000h w wilgotności 75%, jednak ze względu na występującą w warunkach terenowych wilgotność sięgającą często nawet 100% (w której sensor może ulec trwałemu uszkodzeniu) zaleca się użycie osłony uszczelniającej ze specjalnej folii (na wyposażeniu mikrofonu) podczas używania mikrofonu w warunkach zwiększonej wilgotności.

Konstrukcję mikrofonu oparto o profesjonalne skręcane złącze przemysłowe niemieckiej firmy Franz Binder GmbH & Co., które zastąpiło wcześniejsze, powszechnie stosowane (np. w detektorach firmy Elekon) złącze mini-jack firmy Neutrik-Rean w celu zapewnienia pewnego i stabilnego połączenia elektrycznego, którego to połączenia złącze typu mini-jack nie było w stanie zapewnić. Również korpus (obudowa) złącza mini-jack nie nadawała się do dłuższego wystawiania na zmienne warunki atmosferyczne. Wygląd prototypowych mikrofonów z sensorem SPM (dotąd stosowanym w detektorach firm Elekon, Batbox, Dodotronic i Wildlife Acoustics) po niespełna jednym sezonie pracy w terenie:

Parametry techniczne:

Mikrofon bez osłony uszczelniającej:
Pasmo przenoszenia* (+/-6dB) …………………………………………………………………………………….10 – 60 kHz
Pasmo przenoszenia* (+/-12dB) …………………………………………………………………………………… 4 – 75 kHz
Pasmo przenoszenia* (+/-24dB) ……………………………………………………………………………………1- 145 kHz
Poziom szumów własnych (0dB=94dB SPL, B=20Hz-100kHz…………………………………….. 24dB (+/-3dB)
Czułość (dla 1kHz, 94dB SPL) ……………………………………………………………………………………………….15 mV
Charakterystyka kierunkowa …………………………………………………………………………………….. kardioidalna
Napięcie zasilania …………………………………………………………………………………………………………………. 2-5V
Pobór prądu (Uz=5V) …………………………………………………………………………………………………. 0.7-1.25 mA
Złącze ………………………………………………………………………. pozłacane skręcane 5-stykowe (Binder, IP40)


* – podane pasmo przenoszenia dla mikrofonów obciążonych przedwzmacniaczem bez dodatkowych filtrów, po podłączeniu odbiornika (detektory, rejestratory itp.) rzeczywiste pasmo przenoszenia zależy od użytych w odbiorniku filtrów.