+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

   Mikrofon ME-3

   Uniwersalny szerokopasmowy mikrofon elektretowy do detektorów LunaBat® i rejestratorów polowych LunARU®.
   (po dołączeniu opcjonalnych adapterów możliwe zastosowanie w innym sprzęcie jako mikrofon audio lub ultradźwiękowy – skontaktuj się z Producentem)

   ME3fr-300x234

   Mikrofon z przetwornikiem elektretowym do zastosowań audio i ultradźwiękowych, opracowany specjalnie na potrzeby monitoringów przed- i poinwestycyjnych uwzględniające wszystkie gatunki nietoperzy występujących w Polsce (także podkowce). Front mikrofonu został ukształtowany tak, by przebieg charakterystyki częstotliwościowej i kierunkowej detektorów LunaBat był maksymalnie zbliżony do charakterystyk popularnego detektora Pettersson D-230, lecz została zwiększona czułość w zakresach 30-65kHz oraz powyżej 75-80kHz:

   ME3progi

   Mikrofon z przetwornikiem elektretowym firmy Knowles (serii EK) użyty w mikrofonie ma wysoką odporność na zwiększoną wilgotność powietrza. Używany jest m.in. w detektorach Pettersson D230 oraz wcześniejszych wersjach D240x.

   Konstrukcję mikrofonu oparto o profesjonalne skręcane złącze przemysłowe niemieckiej firmy Franz Binder GmbH & Co., które zastąpiło wcześniejsze, powszechnie stosowane (np. w detektorach firmy Elekon) złącze mini-jack firmy Neutrik-Rean w celu zapewnienia pewnego i stabilnego połączenia elektrycznego, którego to połączenia złącze typu mini-jack nie było w stanie zapewnić. Również korpus (obudowa) złącza mini-jack nie nadawała się do dłuższego wystawiania na zmienne warunki atmosferyczne. Wygląd prototypowych mikrofonów z sensorem SPM (dotąd stosowanym w detektorach firm Elekon, Batbox, Dodotronic i Wildlife Acoustics) po niespełna jednym sezonie pracy w terenie:

   Istnieje także specjalna wersja tego mikrofonu o nazwie ME-3x z tym samym sensorem, lecz zamontowana i uszczelniona wewnątrz hermetycznego wtyku zgodnego z normą IP-67. Mała objętość powierza zawartego wewnątrz dopuszcza brak zastosowania otworu wyrównującego ciśnienie i zastosowania w granicach ciśnień 700-1300hPa.

   Parametry techniczne:

   Pasmo przenoszenia* (+/-6dB) …………………………………………………………………………… 60Hz – 45 kHz
   Pasmo przenoszenia* (+/-12dB) …………………………………………………………………………. 50Hz – 55 kHz
   Pasmo przenoszenia* (+/-24dB) ……………………………………………………………………….. 20Hz – 125 kHz
   Poziom szumów własnych (0dB=94dB SPL, B=20Hz-100kHz ………………………………. 26 dB (+/-3dB)
   Czułość (dla 1kHz, 94dB SPL) ……………………………………………………………………………………………15 mV
   Charakterystyka kierunkowa ……………………………………………………………………………. quasi-dookólna
   Napięcie zasilania ……………………………………………………………………………………………………………. 1-10V
   Pobór prądu (Uz=5V) …………………………………………………………………………………………………… 0.05 mA
   Złącze …………………………………………………………………. pozłacane skręcane 5-stykowe (Binder, IP-40)


   * – podane pasmo przenoszenia dla mikrofonów obciążonych przedwzmacniaczem bez dodatkowych filtrów, po podłączeniu odbiornika (detektory, rejestratory itp.) rzeczywiste pasmo przenoszenia zależy od użytych w odbiorniku filtrów.