+48 697321583 info@animalsoundlabs.pl

Odbiornik GNSS GP-3

GP-3 – Mobilny odbiornik multisystemowy GNSS (GPS/Glonass/Galileo/Beidou)  (SKU#192)

GP-1 - Mobile GNSS (GPS + Glonass) Receiver

GP-3 – Mobilny odbiornik GNSS (GPS/Glonass/Galileo/SBAS/Gagan)

Mobilny odbiornik GP-3 typu GNSS jest następcą odbiornika GP-1 i oprócz zachowania pełnej kompatybilności wstecznej zapewnia odbiór z trzech globalnych  systemów geolokacyjnych – GPS (amerykański), Glonass (rosyjski), Galileo oraz z systemów lokalnych/wspomagających takich jak SBAS/WAAS. Od wersji firmware v7.29 i kolejne, dodana została możliwość pracy także z chińskim systemem Beidou, którego satelity powoli zaczynają mieć zasięg globalny. Może być podłączony do detektorów ultradźwiękowych LunaBat DFR-1, LunaBat DFR-1 PRO lub do innych naszych przyszłych urządzeń a także urządzeń innych producentów*. Odbiór sygnałów z więcej niż jednego systemu geolokacyjnego znacznie zwiększa liczbę satelit widzianych przez urządzenie, co może być przydatne w miejscach ze słabą widocznością nieba lub przy złych warunkach pogodowych. Ciągłość utrzymywania namiaru jest zwiększona, zwiększona jest także szybkość uzyskiwania pierwszego namiaru (tzw. fix’a – Time To First Fix jest mniejszy) oraz dokładność tego namiaru. 

Detektor LunaBat DFR-1 PRO z odbiornikiem GP-3

Odbiornik GP-3 został zaprojektowany głównie jako rozszerzeniemożliwości detektorów LunaBat DFR-1 LunaBat DFR-1 PRO. Montuje się go w gnieździe rozszerzającym detektora na panelu gniazd bezpośrednio, lub poprzez opcjonalne przedłużacze (dostępne do indywidualnego zamówienia). Szczelna obudowa i złącze (IP-65 po podłączeniu do dedykowanego gniazda) oraz niewielkie wymiary zewnętrzne w połączeniu z pracą multisystemową zapewniają bezawaryjne, szybkie i pewne namiary przez wiele lat i to w trudniejszych warunkach niż większość urządzeń spotykanych na rynku.

Po uzyskaniu namiaru (2D FIX lub 3D FIX) sygnalizowanego niebieską kontrolką nad wyświetlaczem LCD w detektorze odbiornik pozostający w gnieździe rozszerzającym przechowuje efemerydy i almanach nawet po wyłączeniu detektora, dzięki czemu po ponownym jego włączeniu ponowny namiar jest dużo szybszy niż “pierwszy” namiar (jest to tzw. Hot Start lub po upływie ponad 2h od poprzedniego namiaru – Warm Start).

W porównaniu do jego poprzednika (odbiornika GP-1) odbiornik GP-3 dzięki użyciu innego typu anteny, innej wersji modułu odbiorczego oraz wewnętrznego LNA, a także nowszej wersji firmware cechuje się:

  • szybszym i pewniejszym uzyskiwaniem namiaru nawet przy względnie małej widoczności nieba lub przy dużym zachmurzeniu,
  • większą odpornością na zakłócenia zewnętrzne np. od sieci telefonii komórkowej, WiFi, LTE i innych zakłóceń elektromagnetycznych,
  • zaświecenie się niebieskiej kontrolki w detektorze (lub innym przyszłym urządzeniu) jest ściśle uzależnione od uzyskania namiaru 2D lub 3D,
  • zmieniony został też sposób świecenia się kontrolki z krótkich impulsów co 1 s. (co mogło być dokuczliwe w nocy przy braku innego oświetlenia i wyłączeniu podświetlenia detektora) na świecenie ciągłe z krótkim przygaszaniem kontrolki co 1s.
  • istnieje także możliwość programowego dostosowania odbiornika do pracy z produktami innych producentów (poprzez modyfikację wewnętrznego firmware odbiornika przed wysyłką do Klienta) np. zmiana domyślnej prędkości transmisji danych w zakresie 4,8kbps-115kbps i/lub częstotliwości odświeżania namiaru w zakresie 1-10 Hz lub modyfikacji zawartości sygnałów w strumieniu generowanych sentencji NMEA. Można także zmienić parametry pracy logera Locus wbudowanego w odbiornik  np. zmiana częstotliwości logowania trasy z 15s na 2s (podobnie jak w detektorach Anabat SD1/SD2). Więcej informacji – kontakt.

 

Dlaczego odbiornik GNSS zamiast samego GPS ? (opis i zdjęcia tymczasowo skopiowane ze strony o GP-1)

Gdy warunki są dobre, można uzyskać odbiór z wielu satelit i uzyskanie współrzędnych jest łatwe w większości spotykanych na rynku urządzeń. Na zdjęciu po prawej stronie widać odbiornik GP-1 (po lewej stronie, tuż przed osadzeniem go w ekranującej obudowie) wraz ze smartfonem jako urządzenie monitorujące (GP-1 jest podłączony do komputera PC, zaś telefon komórkowy pokazuje obraz z monitora komputera za pomocą aplikacji do zdalnego dostępu). Po prawej stronie zdjęcia jest odbiornik GPSmap 78 firmy Garmin. Jak widać – oba urządzenia otrzymują silne sygnały z wielu satelit. Na Garminie mamy do dyspozycji 9 z 10 sygnałów z satelit GPS, a odbiornik GP-1 odbiera 9 z 10 sygnałów GPS (niebieskie słupki) oraz 6 z 8 sygnałów Glonass (czerwone słupki). Łącznie mamy więc odbieranych 15 z 18 sygnałów o silnym, użytecznym poziomie. Aby uzyskać namiar dwuwymiarowy (bez wysokości – 2D FIX) potrzebne są silne sygnały z co najmniej trzech satelit. Aby uzyskać namiar trójwymiarowy (3D FIX), potrzebne są silne sygnały z co najmniej czterech satelit, więc oba urządzenia mają wystarczająco dużo silnych sygnałów aby uzyskać poprawny namiar 3D.

Jednak sytuacja zmienia się, gdy warunki odbioru są gorsze. Poniższe zdjęcia pokazują te same odbiorniki wewnątrz mieszkania w budynku (co odpowiada gorszym warunkom odbioru i mniejszej widoczności nieba, co jest często spotykane podczas pracy w terenie). Można zauważyć mniejszą liczbę odbieranych satelit, z których można uzyskać użyteczny poziom sygnału, jak również niższy odstęp od szumów (krótsze słupki). Na zdjęciu po lewej stronie widać, że urządzenie Garmin korzysta tylko z jednego systemu geolokalizacji (american GPS) i znajduje się na krawędzi utrzymywania współrzędnych, na ekranie pojawił się komunikat “Słaby sygnał GPS” z powodu odbioru tylko 3-4 sygnałów z satelit, lecz nasz odbiornik GP-1 nadal odbiera sygnał z satelit GPS i Glonass i odbiera w sumie 11 użytecznych sygnałów.

Na zdjęciu po prawej stronie warunki są jeszcze gorsze: Garmin stracił namiar i na ekranie wyświetlane jest powiadomienie: „Lost Satellite Reception” (Utrata odbioru sygnału z satelit) zaś odbiornik (tymczasowo pokazany jest tu GP-1) nadal odbiera sygnały satelitarne z obu systemów (6 sygnałów z GPS i 3 sygnały Glonass). Gdy warunki pogorszą się jeszcze bardziej a z systemu GPS będą dostępne tylko 1-2 użyteczne sygnały, wtedy poprawne uzyskanie namiaru przy korzystaniu tylko z GPS  byłoby niemożliwe. Jednak jeśli możemy uzyskać dodatkowe 1 lub 2 sygnały z satelit systemu Glonass (i/lub Galileo albo Beidou w GP-3) to nadal możemy utrzymać lub uzyskać namiar.

W przypadku odbiornika GP-3 mamy do dyspozycji dodatkowo satelity z jeszcze jednego globalnego systemu – europejskiego Galileo, a także satelity systemów lokalnych i wspomagających (SBAS, Gagan, QZSS). W aktualnej wersji firmware odbiornik GP-3 może używać kombinacji sygnałów z ww. systemów, dzięki czemu uzyskanie namiaru jest możliwe, gdy co najmniej 3 lub 4 satelity są dostępne spośród dowolnego z systemów łącznie (np. 1 widoczny satelita GPS, 1 satelita Glonass i 1 satelita Galileo = namiar 2D).

Odbiór sygnałów z 4 systemów w odbiorniku GP-3 przy średnim zachmurzeniu z balkonu 1p. na osiedlu, tylko satelity widziane bezpośrednio mają silny sygnał

Odbiór satelit z systemów GPS, Glonass, Galileo i SBAS w odbiorniku GP-3 przy średnim zachmurzeniu i dobrej widoczności nieba

Nowość: w najnowszych wersjach firmware (od wersji 7.29 wzwyż) w menu detektorów LunaBat DFR-1 i DFR-1 PRO zostały dodane dwie nowe opcje wyboru systemu: GPS+Beidou lub Beidou only. System Beidou osiągnął pełną funkcjonalność przed końcem 2020r. Posiadają one moc nadawczą znacznie większą niż satelity systemu GPS, dzięki temu stanowią cenny dodatek do ogólnej puli dostępnych do nawigacji satelit.

Po co w ogóle jakieś dodatkowe systemy geolokacji – czy nie wystarczy GPS plus ewentualnie Glonass? – odpowiedź znajduje się np. tutaj: https://geotronics.com.pl/blog/po-co-galileo-i-beidou-gps-i-glonass-nie-wystarcza/

Odbiornik GP-3 posiada również wbudowany niezależny loger MTK Locus (który wykorzystywany był w detektorach LunaBat DFR-1 z firmware w wersjach starszych niż v.7.0). Loger ten przy domyślnych ustawieniach zapisuje koordynaty transektu co 15 sekund** w wewnętrznej pamięci flash. Po skopiowaniu zawartości tej pamięci do pliku tekstowego można ten plik skonwertować np. do popularnego formatu Google KML lub do innego  formatu np. za pomocą darmowej aplikacji GPS Babel.

W detektorach LunaBat DFR-1 od wersji firmware v.7.00 pliki Google KML mogą być bezpośrednio na karcie pamięci wygenerowane z logów tekstowych zapisywanych razem z nagraniami, więc wbudowany loger Locus (choć nadal w pełni funkcjonalny) nie jest już potrzebny i jego obsługa została tymczasowo usunięta z menu aktualnie produkowanych detektorów – więcej informacji w zakładce Logowanie GPS na stronie opisowej detektora LunaBat DFR-1.

Istnieje także odbiornik GP-2 – samochodowa wersja odbiornika GP-3. Więcej informacji TUTAJ

 

_____________________________________________

* – kompatybilny sprzęt musi odbierać tzw. sentencje NMEA i nadawać komendy wg protokołu PMTK z prędkością 4800bps-115kbps (prędkość domyślna podczas inicjalizacji odbiornika wynosi 9600bps, można ją zmienić za pomocą protokołu PMTK lub poprzez modyfikację firmware odbiornika u Producenta). Napięcie zasilania odbiornika musi zawierać się w przedziale 3.0-3.6V.

** – częstotliwość domyślna odbiornika, można ją zmienić za pomocą protokołu PMTK lub poprzez modyfikację firmware u Producenta

 

 

Odbiornik GP-3 (SKU#192)
649 zł
(w tym 23% VAT, netto= 527,64 zł)