Odbiornik GPS GP-1

GP-1 – Mobilny odbiornik GNSS (GPS + Glonass)
Mobilny odbiornik GP-1 typu GNSS zapewnia odbiór i uzyskanie namiaru z dwóch globalnych systemów geolokacyjnych – GPS (amerykański) i Glonass (rosyjski). Może być podłączony do detektorów ultradźwiękowych LunaBat DFR-1 lub do innych naszych przyszłych urządzeń*. Odbiór sygnałów z więcej niż jednego systemu geolokacyjnego znacznie zwiększa liczbę satelit widzianych przez urządzenie, co może być przydatne w miejscach ze słabą widocznością nieba lub przy złych warunkach pogodowych. Ciągłość utrzymywania namiaru jest zwiększona, w pewnym stopniu zwiększona jest także szybkość uzyskiwania pierwszego namiaru (tzw. fix’a – TTFF jest mniejszy) oraz dokładność tego namiaru.
Odbiornik GP-1 został zaprojektowany głównie jako rozszerzenie możliwości detektorów LunaBat DFR-1. Montuje się go w gnieździe rozszerzającym detektora na panelu gniazd bezpośrednio, lub poprzez opcjonalne przedłużacze (dostępne do indywidualnego zamówienia). Szczelna obudowa i złącze (IP-65 po podłączeniu do dedykowanego gniazda) oraz niewielkie wymiary zewnętrzne w połączeniu z pracą multisystemową zapewniają bezawaryjne, szybkie i pewne namiary przez wiele lat i to w trudniejszych warunkach niż większość urządzeń spotykanych na rynku.
Po uzyskaniu namiaru (2D FIX lub 3D FIX) sygnalizowanego niebieską kontrolką nad wyświetlaczem LCD w detektorze odbiornik pozostający w gnieździe rozszerzającym przechowuje efemerydy i almanach nawet po wyłączeniu detektora, dzięki czemu po ponownym jego włączeniu ponowny namiar jest dużo szybszy niż “pierwszy” namiar (jest to tzw. Hot Start lub po upływie ponad 2h od poprzedniego namiaru – Warm Start).
Dlaczego odbiornik GNSS zamiast samego GPS ?
Gdy warunki są dobre, można uzyskać odbiór z wielu satelit i uzyskanie współrzędnych jest łatwe w większości spotykanych na rynku urządzeń. Na zdjęciu po prawej stronie widać odbiornik GP-1 (po lewej stronie, tuż przed osadzeniem go w ekranującej obudowie) wraz z telefonem androidowym jako urządzeniem monitorującym (GP-1 jest podłączony do komputera przez interfejs USB-UART, zaś telefon komórkowy pokazuje obraz z monitora komputera za pomocą aplikacji TeamViewer). Po prawej stronie zdjęcia jest odbiornik GPSmap 78 firmy Garmin. Jak widać – oba urządzenia otrzymują silne sygnały z wielu satelit. Na Garminie mamy do dyspozycji 9 z 10 sygnałów z satelit GPS, a odbiornik GP-1 odbiera 9 z 10 sygnałów GPS (niebieskie słupki) oraz 6 z 8 sygnałów Glonass (czerwone słupki). Łącznie mamy więc odbieranych 15 z 18 sygnałów o silnym, użytecznym poziomie. Aby uzyskać namiar dwuwymiarowy (bez wysokości – 2D FIX) potrzebne są silne sygnały z co najmniej trzech satelit. Aby uzyskać namiar trójwymiarowy (3D FIX), potrzebne są silne sygnały z co najmniej czterech satelit, więc oba urządzenia mają wystarczająco dużo silnych sygnałów aby uzyskać poprawny namiar 3D.
Jednak sytuacja zmienia się, gdy warunki odbioru są gorsze. Poniższe zdjęcia pokazują te same odbiorniki wewnątrz mieszkania w budynku (co odpowiada gorszym warunkom odbioru i mniejszej widoczności nieba, co jest często spotykane podczas pracy w terenie). Można zauważyć mniejszą liczbę odbieranych satelit, z których można uzyskać użyteczny poziom sygnału, jak również niższy odstęp od szumów (krótsze słupki). Na zdjęciu po lewej stronie widać, że urządzenie Garmin korzysta tylko z jednego systemu geolokalizacji (american GPS) i znajduje się na krawędzi utrzymywania współrzędnych, na ekranie pojawił się komunikat “Słaby sygnał GPS” z powodu odbioru tylko 3-4 sygnałów z satelit, lecz nasz odbiornik GP-1 nadal odbiera sygnał z satelit GPS i Glonass i odbiera w sumie 11 użytecznych sygnałów.
W detektorach LunaBat DFR-1 od wersji firmware v.7.00 pliki Google KML mogą być bezpośrednio na karcie pamięci wygenerowane z logów tekstowych zapisywanych razem z nagraniami, więc wbudowany loger Locus (choć nadal w pełni funkcjonalny) nie jest już potrzebny i jego obsługa została tymczasowo usunięta z menu aktualnie produkowanych detektorów – więcej informacji w zakładce Logowanie GPS na stronie opisowej detektora LunaBat DFR-1.
Bazując na odbiorniku GP-1 został niedawno skonstruowany nowszy model oparty o nową antenę helikalną i nowszy moduł odbiorczy z dodatkomym stopniem LNA, wprowadzone zmiany sprzętowe a także programowe spowodowały także zmiany na poziomie samej funkcjonalności odbiornika, więc w miejsce odbiorników GP-1 proponujemy teraz nowszy odbiornik GNSS GP-3 o lepszej czułości i odbierający sygnał z większej liczby satelit. Istnieje także odbiornik GP-2 – samochodowa wersja odbiornika GP-3 (więcej informacji TUTAJ).
Istnieje także możliwość całkowitej lub częściowej modyfikacji wcześniej wyprodukowanych odbiorników GP-1 (modyfikacja programowa lub sprzętowo-programowa) do całkowitego upgrade’u do modelu GP-3 włącznie (skontaktuj się z Producentem).
_____________________________________________
* – kompatybilny sprzęt musi odbierać tzw. sentencje NMEA i nadawać komendy wg protokołu PMTK z prędkością 9600bps (prędkość domyślna podczas inicjalizacji odbiornika, można ją zmienić za pomocą protokołu PMTK). Napięcie zasilania odbiornika musi zawierać się w przedziale 3.0-3.6V.
** – częstotliwość domyślna odbiornika, można ją zmienić za pomocą protokołu PMTK.